Krakowskie szopki ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa podziwiać można od dziś w Wiejskim Domu Kultury w Szańcu koło Buska-Zdroju. Wystawie towarzyszą fotografie Krakowa, filmy z jubileuszowego konkursu szopek krakowskich, a także wywiady i pokazy tworzenia stajenek.
Jak informuje Małgorzata Niechaj, kustosz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – szopki, to związane ze świętami Bożego Narodzenia dzieła sztuki rękodzielniczej, przedstawiające miniatury zabytkowych budowli Krakowa oraz postacie związane z Betlejem. – „Szopki krakowskie to dzieła sztuki. Nie są to dekoracje religijne jak na przykład szopka bożonarodzeniowa, którą możemy spotkać w kościołach.
Oczywiście budowa szopek wywodzi się z tradycji kościelnej i to, co najważniejsze w szopce, to element dzieciątka Jezus, ale wokół sacrum narosła również sfera profanum - tłumaczy. Jak dodaje – najważniejszym elementem szopek jest prezentacja zabytków stolicy Małopolski. – Szopki prezentują zabytki Krakowa, jego historię, również tę współczesną, a także symbolikę miasta oraz ludzi i legendy z nim związane. Szopka to dzieło sztuki, które pokazuje Kraków – mówi Małgorzata Niechaj.
Artur Prędki, prezes stowarzyszenia Miłośników Szańca informuje, że wystawa szopek krakowskich odbywa się w tamtejszym Wiejskim Domu Kultury po raz drugi. Jak zaznacza, w ubiegłym roku cieszyła się ona dużym zainteresowaniem odwiedzających. Można powiedzieć, że jest to niecodzienna wystawa, ponieważ w naszym regionie nie ma podobnej ekspozycji. W ubiegłym roku prawie 1000 osób zostawiło swój wpis w naszej pamiątkowej księdze, to bardzo dużo jak na naszą małą miejscowość z czego jesteśmy dumni. Naprawdę warto odwiedzić tę wystawę i nie trzeba jechać do Krakowa, wystarczy przyjechać do Szańca – podkreśla Artur Prędki.
Historia krakowskich szopek sięga przełomu XVIII i XIX wieku. Od 1937 roku corocznie, w pierwszy czwartek grudnia, odbywa się prezentacja szopek na stopniach pomnika Mickiewicza na krakowskim Rynku i konkurs na najpiękniejszą szopkę. W tym roku odbędzie się jubileuszowa 75. edycja konkursu. W budowaniu szopek od lat specjalizują się całe rody współczesnych cieśli.
Prawie 50 krakowskich szopek podziwiać będzie można w Wiejskim Domu Kultury w Szańcu do 31 marca.