Spotkanie autorskie z Anną Berą i Małgorzatą Matwiejczyk, twórczyniami projektu „Dzikie Dzieci”, odbyło się w Instytucie Designu w Kielcach.
Jak powiedziały Radiu Kielce, w toku ich obserwacji okazało się, że najmłodsi uwielbiają bawić się najprostszymi zabawkami, a takimi są właśnie te wykonane z naturalnych materiałów, np. drewnianych ścinków, kory, patyków, gałązek i korzeni znalezionych w runie leśnym. Dzięki minimalnemu przetworzeniu, zabawki wciąż pozostają częścią przyrody. Aby zachować naturalną różnorodność, każda z nich została przygotowywana indywidualnie i wykonana ręcznie w małej pracowni u podnóża Gór Świętokrzyskich.
Małgorzata Matwiejczyk tłumaczy, że kiedy zobaczyła jak dzieci zachowują się w pracowni stolarskiej, która prowadzi jej siostra, zrozumiała, że dla nich największą atrakcją są najprostsze rzeczy jak kawałek kory czy ścinki drewna. Ta obserwacja dała początek projektowi „Dzikie Dzieci”. Tego typu zabawki pobudzają wyobraźnie najmłodszych.
– Jestem przekonana, że zabawka, która nie jest opisana w naturalny sposób angażuje malucha. Dziecko musi samo zdefiniować, czym ta zabawka tak naprawdę jest – mówi Małgorzata Matwiejczyk.
Z kolei Anna Bera przyznaje, że materiały zbiera w lesie oraz przydomowym ogrodzie. Najnowsza zabawka będzie wykonana z wysuszonej kory brzozy. Powstaną z niej unikatowe klocki oraz puzzle.
Anna Bera jest absolwentką Wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od 2014 roku prowadzi studio projektowe i markę meblową The Whole Elements, od 2015 r również Dzikie Dzieci. Małgorzata Matwiejczyk jest psychologiem i psychoterapeutką.
Wystawa „Naturalne zabawki w kontakcie z przyrodą” będzie dostępna dla zwiedzających do 26 lutego.