Nowatorskie badania, które pozwolą odkryć tajemnice materii będzie prowadził dr Wojciech Gawełda, fizyk Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Naukowiec otrzymał 1.7 miliona złotych z Narodowego Centrum Nauki na badanie przebiegu reakcji chemicznej.
Doktor Gawełda przebywa obecnie na urlopie naukowym. Jak tłumaczy profesor Marek Pajek, dyrektor Instytutu Fizyki UJK, laser rentgenowski, na którym będą prowadzone badania dopiero powstaje. Urządzenie znajduje się w Niemczech i ma rozpocząć działanie we wrześniu tego roku.
– To jest największe urządzenie tego typu na świecie. Akcelerator ma 3.5 kilometra długości i przyspiesza elektrony prawie do prędkości światła. Na koniec zostają one zamienione w promieniowanie rentgenowskie, które umożliwia badanie struktury atomu – wyjaśnia profesor.
Dzięki badaniom doktora Wojciecha Gawełdy będzie można lepiej poznać procesy zachodzące w trakcie reakcji chemicznych, co może mieć ogromne znacznie w przemyśle czy medycynie. Doktor Gawełda przyjechał do Kielc dwa lata temu z Poznania. Jak tłumaczy profesor Pajek, kielecki instytut specjalizuje się w spektroskopii rentgenowskiej i ma w tej dziedzinie duże osiągnięcia.
– W Instytucie Fizyki od wielu lat zajmujemy się zderzeniami atomowymi i w szczególności spektroskopią rentgenowską, czyli badaniem materii za pomocą promieniowania rentgenowskiego. Jako jedyna grupa w Polsce uczestniczyliśmy w badaniach robionych przy pomocy pierwszego lasera rentgenowskiego w Stanach Zjednoczonych oraz drugiego takiego urządzenia, które powstało w Japonii – mówi Marek Pajek.
W ubiegłym roku duży grant z Narodowego Centrum Nauki dostał dr Jakub Szlachetko. Za ponad 1.2 miliona złotych bada właściwości dwutlenku tytanu. Ten związek może być wykorzystywany między innymi w ogniwach fotowoltaicznych.