Do końca lutego można ubiegać się o pomoc z budżetu państwa w związku z wystąpieniem w regionie ptasiej grypy. Chodzi o hodowców drobiu utrzymujących swoje stada w promieniu 10 kilometrów od ogniska choroby. Wnioski o wsparcie przyjmowane są w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Hodowcom, którzy wybili część drobiu, aby zmniejszyć ryzyko przenoszenia wirusa, wypłacono już rekompensaty. Teraz pomoc kierowana jest do rolników, którzy maja problem ze zbytem drobiu i mięsa.
Wniosek o rekompensatę można pobrać ze strony internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa lub w biurze powiatowym tej instytucji. Małgorzata Erlich – Smurzyńska przypomina, że w każdym biurze funkcjonuje punkt informacyjny, gdzie rolnik otrzyma wyczerpujące wiadomości na temat odszkodowań.
Rekompensaty wynosić będą od 4 do 25 złotych za sztukę, w zależności od rodzaju drobiu. W przypadku kur stawka wynosi 5 złotych.
Obszarami zagrożonymi w wyniku wykrytych ognisk ptasiej grypy było 148 miejscowości w powiatach kazimierskim i pińczowskim. Hodowanych jest tam 200 tysięcy sztuk drobiu.
Ogniska zostały wygaszone, ale zagrożenie wirusem ptasiej grypy jest w regionie wciąż duże.