W Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach można oglądać dwie nowe wystawy.
Pierwsza nosi tytuł „Armia Krajowa 1939-1945” i na kilkunastu planszach prezentuje w przystępny sposób historię największej i najlepiej zorganizowanej armii podziemnej działającej podczas II wojny światowej w okupowanej Europie.
– Ekspozycja prezentuje kolejne formy organizacyjne konspiracji oraz jej stan osobowy, uzbrojenie, działalność bojową, wywiadowczą i informacyjno-propagandową. Osobna część poświęcona jest udziałowi Armii Krajowej w Operacji „Burza” i Powstaniu Warszawskim – informuje Michał Zawisza z Przystanku Historia. Ukazano również początki konspiracji rozpoczętej wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej i formalnym rozwiązaniu AK.
– Druga z wystaw pod tytułem „Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci. Danuta Siedzikówna „Inka” 1928-1946” rozpoczyna obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który przypada 1 marca – zaznacza Edyta Krężołek z Przystanku Historia.
Przybliża życiorys legendarnej sanitariuszki, której losy splotły się z tragiczną historią Polski okresu II wojny światowej. Patriotyczne korzenie i tradycyjne wychowanie oraz wojna, która zabrała oboje rodziców, ukształtowały charakter „Inki”. Nie zawahała się ona poświęcić życia walce o wolną Polskę, w wieku niespełna 18 lat. Narracja wystawy nie kończy się na dniu zamordowania bohaterki, ale pokazuje postrzeganie postaci „Inki” po jej śmierci, aż do odnalezienia jej szczątków na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.
Obie wystawy można oglądać w „Przystanku Historia” przy ulicy Warszawskiej w Kielcach do końca lutego.