Powiatowy lekarz weterynarii w Pińczowie poinformował o wygaśnięciu ogniska ptasiej grypy, które zostało zlokalizowane pod koniec ubiegłego roku w miejscowości Zagorzyce, w gminie Pińczów.
Służby powiatowe wdrożyły niezbędne procedury zwalczania choroby, były to m.in. działania dezynfekcyjne i administracyjne – tłumaczy powiatowy lekarz weterynarii w Pińczowie, Katarzyna Czech. Jak dodaje, z terenu zapowietrzonego i zagrożonego ptasią grypą, usunięto już znaki ostrzegawcze oraz drogowe maty dezynfekcyjne. Zakończono także kontrole w gospodarstwach, prowadzoną przez lekarzy weterynarii, którzy spisywali stan drobiu.
Katarzyna Czech zaznacza jednak, że wydane rozporządzenie o wygaśnięciu ogniska choroby, nie znosi obowiązku przetrzymywania ptactwa domowego w zamknięciu, które obowiązuje dalej. Ponadto, rolnicy zobowiązani są dalej do karmienia i pojenia ptaków wyłącznie wewnątrz budynków inwentarskich. Dalej obowiązuje również zakaz organizacji targów i wystaw ptaków na terenie powiatu bez zgody głównego lekarza weterynarii – tłumaczy Katarzyna Czech. Dodaje, że zakazy są podyktowane środkami bezpieczeństwa, ponieważ w Polsce pojawiają się kolejne ogniska niebezpiecznego dla ptaków wirusa.
Rozporządzenie o wygaśnięciu ogniska ptasiej grypy zostanie ogłoszone we wtorek, również w powiecie kazimierskim. Jak informuje tamtejszy powiatowy lekarz weterynarii, Ewa Luboń-Stefanek, ognisko wirusa zlokalizowane w gminie Czarnocin zostało zlikwidowane. Dodaje, że nie ma nowych zgłoszeń od rolników dotyczących podejrzeń zarażenia się ptactwa domowego wirusem AH5N8.
Bogdan Konopka, wojewódzki lekarz weterynarii podkreśla, że zagrożenie wirusem ptasiej grypy jest w regionie ciągle duże.