Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało pieniądze na utworzenie ogólnopolskiej sieci biobanków. W sumie w konsorcjum funkcjonować ma siedem placówek w tym działająca w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim.
Jak informuje Michał Piast, dyrektor RCN-T, dzięki konsorcjum ujednolicone zostaną procedury związane z opisywaniem bazy krwi pępowinowej, która jest badana i przechowywana w ośrodku. To pozwoli na dostęp do danych w całym kraju i wykorzystanie próbek przez ośrodki medyczne.
Naukowcy z Podzamcza prowadzą także badania nad wykorzystaniem osocza w walce z chorobami nowotworowymi. – Utworzenie sieci biobanków pozwoli na wymianę danych i przyspieszy te badania – wyjaśnia Michał Piast. – W przyszłości zamierzamy także pobierać krew od innych osób. Badając próbki chcemy otrzymać odpowiedź na pytanie o stan zdrowia mieszkańców – dodaje.
Utworzenie ogólnopolskiej sieci biobanków kosztować będzie ponad 39 milionów złotych i ma potrwać pięć lat. Oprócz placówki z Podzamcza Chęcińskiego w konsorcjum będą m.in. biobanki z Łodzi, Lublina i Wrocławia.