22 osoby przystąpiły do programu świadomej donacji zwłok, który od dwóch lat realizuje Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Polega on na zadeklarowaniu aktem notarialnym, przekazania uczelni ciała po śmierci. Cztery ciała zostały już przekazane na cele edukacyjne uczelni.
– Zwłoki posłużą studentom do zdobywania wiedzy z zakresu anatomii człowieka – wyjaśnia profesor Stanisław Głuszek, dziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu UJK.
– To bardzo istotna kwestia nie tylko w przypadku chirurgów, ale także okulistów, kardiologów, laryngologów, czy gastrologów. Zwłoki służą studentom także do badań anatomicznych, morfologicznych, czy nawet mikroskopowych. Tylko dzięki nauce na organizmie ludzkim, student medycyny może dobrze nauczyć się zawodu. Fantomy mogą pomóc w kształceniu przyszłego lekarza, ale nie zstąpią nauki na ludzkim organizmie – dodaje nasz rozmówca.
Osoba, która chce przekazać po śmierci swoje ciało uczelni musi o tej decyzji powiadomić rodzinę. Zwłoki pozostają do dyspozycji uczelni maksymalnie przez pięć lat. Po tym czasie pochówek odbywa się na koszt Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
Program świadomej donacji zwłok realizują także m.in. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski i Uniwersytet Śląski.