Prawie 40 projektów uchwał intencyjnych dotyczących zmian w sieci szkół wpłynęło do Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty. Nową organizację edukacji w każdej gminie wymusza reforma oświaty, która zakłada między innymi wydłużenie nauki w podstawówkach oraz wygaszanie gimnazjów.
Samorządy zanim przedstawią uchwały na sesji rady, chcą być pewne, że dokumenty zostały przygotowane zgodnie z przepisami. Prawnicy kuratorium oraz wojewody starają się wyjaśniać wszystkie wątpliwości.
Jak mówi Kazimierz Mądzik, Świętokrzyski kurator oświaty, prawie 30 projektów zostało już przeanalizowanych. – W większości przypadków są zrobione bardzo dobrze, widać, że samorządy dobrze przeczytały znowelizowane ustawy. Błędy pojawiały się czasem w przypadku małych, wiejskich szkół podstawowych. Samorządy chciały przekształcić je w filie większej szkoły, ale żeby było to możliwe, to taką małą szkołę najpierw trzeba byłoby zamknąć, a później powołać jako nową filię. Ze względu na napięte terminy, nie wystarczyłoby czasu żeby teraz taką procedurę przeprowadzić – tłumaczy Kazimierz Mądzik.
Dziś pierwsza gmina w naszym województwie podjęła uchwałę intencyjną dotyczącą nowej sieci szkół. Jak informowało Radio Kielce, w Starachowicach zostanie 8 szkół podstawowych, a 4 gimnazja będą wygaszone. Jak podkreśla Krzysztof Lipiec, poseł Prawa i Sprawiedliwości, Starachowice są najprawdopodobniej pierwszą gminą w Polsce, która podjęła uchwałę intencyjną w sprawie nowej sieci szkół.
Włodzimierz Orkisz, przewodniczący Rady Miejskiej w Starachowicach twierdzi, że reforma poprawi jakość kształcenia, natomiast wszyscy lub prawie wszyscy nauczyciele zwolnieni z gimnazjów znajdą pracę w szkołach podstawowych.
– W tym roku nikt nic nie straci, ani uczeń, ani nauczyciel, bo gimnazja będą uczyły dalej. Sama reforma jest bardzo dobra dla wykształcenia młodzieży. Wiem to zarówno jako nauczyciel jak i ojciec – twierdzi Włodzimierz Orkisz.
Uchwałę intencyjną musi teraz zaakceptować kurator oświaty, a do końca marca Rada Miejska Starachowic musi podjąć uchwały ostateczne.