Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało zmiany w prawie, które pozwolą skutecznie walczyć z plagą drobnych kradzieży, przywłaszczeń, bądź wandalizmu. Resort zapowiedział między innymi wprowadzenie Elektronicznego Rejestru Sprawców.
Jak informuje Jan Klocek, prezes Sądu Rejonowego w Kielcach, obecnie prowadzony jest jedynie rejestr osób skazanych za przestępstwa, natomiast bazy wykroczeń prowadzą Komendy Wojewódzkie Policji. – Sprawca który popełnił wykroczenie w innej części kraju, nie zawsze był ujmowany w takich statystykach. Niewątpliwe rozwiązanie ministerstwa pomoże wyznaczać kary dla sprawców.
Sąd będzie dysponował pełną informacją na temat przestępczej przeszłości, a trzeba podkreślić, że uprzednia karalność wpływa na rodzaj i rozmiar kary – powiedział prezes.
Projekt nowelizacji wprowadza zasadę, że próg odróżniający wykroczenie od przestępstwa będzie zawsze na poziomie 400 zł. Dziś cezurę tę wyznacza wartość szkody, wynosząca jedną czwartą minimalnego wynagrodzenia, czyli aktualnie 500 zł. To istotna różnica, bo za wykroczenie grozi co najwyżej 30 dni aresztu, a za kradzież będącą przestępstwem – kara do 5 lat więzienia – wyjaśnia Jan Klocek, prezes Sądu Rejonowego w Kielcach.
Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło się o wpisanie projektu nowelizacji Kodeksu Wykroczeń i niektórych innych ustaw do wykazu prac programowych Rady Ministrów.