Uniwersytet Jana Kochanowskiego chce uruchomić studia skandynawskie. Jak mówi profesor Ryszard Czarny, kierujący katedrą Krajów Europy Północnej będzie to kierunek elitarny dla 20 studentów. Co ważne, w całości będzie wykładany w języku angielskim. Jak mówi profesor Czarny, są partnerzy spoza uczelni, którzy będą wspierać studia skandynawskie.
– Po rozmowie z trójką ambasadorów nordyckich, dwoje zadeklarowała daleko idącą pomoc. W ramach zajęć słuchacze będą się uczyć min. któregoś z języków nordyckich. Sam dobrze znam szwedzki, ale skłaniałbym się bardziej ku norweskiemu. To dlatego, że ambasador Norwegii chce nas wspomóc między innymi lektorem – tłumaczy profesor.
Ryszard Czarny chce współpracować również z instytutami zajmującymi się m.in. kulturą krajów skandynawskich oraz z firmami ze Szwecji, czy Norwegii. Żacy kształcący się na studiach skandynawskich będą mogli liczyć również na praktyki w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
Profesor przez wiele lat pełnił funkcję ambasadora Polski między innymi w Szwecji i Norwegii i jak mówi kierunku, który skupiałby się na zagadnieniach gospodarczych i społecznych Skandynawii w Polsce nie ma. Są studia poświęcone bardziej kwestiom kulturowym i lingwistycznym.
Studia skandynawskie to tylko jeden z nowych kierunków, które zamierza uruchomić UJK. Jak mówi Piotr Burda, rzecznik uczelni, swoją ofertę powiększy również Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu.
– Kierunkiem, który powinien okazać się hitem będzie dietetyka. W czasach, kiedy dużo osób się odchudza i coraz więcej ludzi stara się zdrowo żyć, ten kierunek na pewno będzie się cieszył dużym powodzeniem wśród tegorocznych maturzystów – twierdzi Piotr Burda.
Wydział lekarski wspólnie z Katedrą Ochrony i Kształtowania Środowiska będzie prowadził również kierunek zdrowie środowiskowe. Z kolei na Wydziale Humanistycznym powstanie kierunek zarządzanie informacją i bibliotekoznawstwo. Studenci będą uczyć się tam między innymi o tym jak pozyskiwać i kreować informację w portalach społecznościowych.
UJK utworzy także nowe kierunki w swojej filii w Piotrkowie Trybunalskim, tam oferta poszerzy się o finanse i rachunkowość, z kolei w Wydziale Zamiejscowym kieleckiej uczelni w Sandomierzu powstaną kierunki e-administracja oraz zdrowie publiczne.