Jedno świadectwo pracy, wyższe minimalne wynagrodzenie oraz wydłużenie i ujednolicenie terminów na odwołanie się od wypowiedzenia umowy o pracę – to tylko niektóre zmiany w prawie pracy, które weszły życie w 2017 r. Jak poinformowała Barbara Kaszycka Z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach – to korzystne zmiany dla głównie dla pracowników.
Minimalne wynagrodzenia za pracę już nie takie niskie. Jego kwota wzrosła w umowach o pracę od 1 stycznia 2017 roku do 2.000 złotych (w zeszłym roku było to 1850 złotych). Co więcej, uchylono przepis pozwalający na zatrudnianie pracowników w pierwszym roku ich pracy z wynagrodzeniem w wysokości 80% wynagrodzenia minimalnego. Od 1 stycznia wszyscy pracownicy niezależnie od stażu pracy winni otrzymać 2 tysiące zł brutto – przypomniała Barbara Kaszycka. Kolejna ważna zmiana to minimalna stawka godzinowa, czyli 13 złotych brutto oraz obowiązek ewidencjonowania godzin pracy dla umów zleceń. Zmiana nie dotyczy umów o dzieło – dodał gość programu Na każdą pogodę. Od 2017 roku do 21 dni wydłużył się czas odwołania od umowy o pracę.
– To dobra zmiana, na którą czekali pracownicy, bo dotychczasowe 7 dni, to był zbyt krótki termin – oceniła inspektor. Pracowników i pracodawców cieszą też nowe zasady wydawania świadectw pracy. Jeden, nowy druk od pracodawcy, a to oznacza mniej biurokracji.
Pierwsza część rozmowy
Druga część rozmowy