Oczekiwanie na opinię biegłych to jeden z głównych powodów opóźniających terminowe przeprowadzanie śledztw. Prokuratura ma na to ustawowo 3 miesiące, ale praktyka pokazuje, że rzadko udaje się dochować terminów. Daniel Prokopowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach, poinformował, że większość postępowań prowadzona jest przez dłuższy okres czasu.
– To jest problem, przez który często śledztwa nie mogą być ukończone w terminie nawet jednego roku. W zależności od tego, jaką opinię potrzebujemy uzyskać i jaka jest ilość materiałów, która jest potrzebna biegłemu oczekiwanie na opinię może potrwać nawet kilkanaście miesięcy – powiedział Daniel Prokopowicz.
Jak informowaliśmy, opóźniają się przesłuchania personelu medycznego, który 2 listopada 2016 roku pracował na oddziale ginekologiczno – położniczym w Szpitalu Powiatowym w Starachowicach. Feralnego dnia kobieta samotnie, na szpitalnej podłodze urodziła martwe dziecko. Przesłuchania, które były zaplanowane na pierwszą połowę stycznia, rozpoczną się dopiero w najbliższych dniach. Jak wyjaśnia Daniel Prokopowicz, zwłoka jest wynikiem innych obowiązków prokuratorów.
– Prokurator musi znaleźć taki sposób prowadzenia postępowań, który będzie korzystny dla każdej jego sprawy i nie przyniesie szkody dla innych postępowań. Nie możemy dopuszczać do sytuacji, że zajmujemy się jednym postępowaniem, a kilkanaście czy kilkadziesiąt innych postępowań pozostawionych jest samym sobie – dodaje Daniel Prokopowicz.
W 3 prokuraturach od kilku miesięcy prowadzone są śledztwa dotyczące nieprawidłowości w szpitalu w Opatowie. Do placówki nadal przyjmowani są pacjenci. Jak tłumaczy prokurator procedura rozpoczyna się od zebrania dokumentacji medycznej. – Następnie przesłuchiwani są świadkowie. Często zdarza się, że trzeba wystąpić o zwolnienie z tajemnicy lekarskiej, adwokackiej czy radcowskiej. A o tym decyduje sąd. Przepisy, które pozwalają nam na uchylić tajemnicę zawodową również wymagają od nas przeprowadzenia innych dowodów. Dopiero niemożność ich ustalenia jest dla sądu podstawą do zwolnienia wybranych grup z tajemnicy zawodowej - mówi Daniel Prokopowicz.
Jeden prokurator prowadzi około 40 spraw w ciągu miesiąca. Z danych przysłanych do Radia Kielce wynika, że w 2016 roku Prokuratura Okręgowa w Kielcach prowadziła łącznie 188 śledztw. 37 z nich trwa już ponad rok. Natomiast dwie prokuratury rejonowe w Kielcach prowadziły łącznie niespełna 900 śledztw, a 9 z nich nie zakończyło się w ciągu jednego roku.