Grupa studentów slawistyki z Uniwersytetu Wiedeńskiego chce się przekonać, czy europejskie stereotypy dotyczące Polaków są prawdziwe. Żeby to sprawdzić, przyjechali na Ponidzie. Jak informuje Jolanta Doszek, wykładowczyni i opiekun studentów, kilkudniowy pobyt w Polsce ma rozwiać, bądź potwierdzić utrwalone w kulturze europejskiej stereotypy dotyczące Słowian, a także tego, jak Europejczycy widzą siebie nawzajem.
– W trakcie zajęć na uczelni doszliśmy do wniosku, że najlepszym sposobem na zbadanie stereotypów będzie przyjazd do Polski. Pobyt na miejscu daje studentom więcej, niż teoretyczne rozmowy na ten temat w Wiedniu – tłumaczy. Jolanta Doszek dodaje, że do tej pory potwierdził się między innymi stereotyp gościnności Polaków.
Studenci zatrzymali się w zabytkowym dworze w Odonowie koło Kazimierzy Wielkiej. Jak tłumaczy Marta Dąbrowska, Austriaczka polskiego pochodzenia i jedna z uczestniczek zajęć, pobyt na polskiej prowincji jest dobrą lekcją polskiej historii i tradycji. – Ciekawe dla mnie jest, jak ludzie tutaj żyją i jak żyli kiedyś. Zwiedzając Polskę zwykle odwiedza się duże miasta, natomiast w takich małych miejscowościach można jeszcze głębiej poznać historię i tę drugą, bardzo ciekawą stronę Polski – uważa.
Studenci zwiedzili między innymi grodzisko w Stradowie, sanatorium w Busku-Zdroju, muzeum w Wiślicy i synagogę w małopolskich Koszycach.