Spotkanie „Proces na pokaz” poświęcone Bronisławowi Klimczakowi ps. „Sokół” odbędzie się w Przystanku Historia IPN przy ulicy Warszawskiej w Kielcach, w ramach cyklu „Ludzie (w) historii”. Tu zagadnienia dotyczące najnowszej historii Polski ukazywane są przez pryzmat losów indywidualnych osób. Historia Klimczaka posłuży jako pretekst do ukazania mechanizmów władzy stalinowskiej władnej uczynić zdrajcą nawet bohatera.
Bronisław Klimczak ps. „Sokół” był żołnierzem 80. Pułku Piechoty Armii Krajowej i oficerem kontrwywiadu, więzionym w obozach Gross Rosen oraz na Majdanku. Pracował również w służbie kontrwywiadu wojskowego. W 1950 roku został uwięziony i skazany w jednym z najgłośniejszych procesów pokazowych w okresie stalinowskim – tzw. „sprawie Robineau”. Sąd uznał, że wraz z innymi oficerami współpracował z francuskim konsulatem w Szczecinie. Sprawa została rozegrana w sposób niezwykle polityczny, a w wyniku procesu, sąd skazał Klimczaka na karę śmierci. Wyrok wykonano w Kielcach, ale do dziś nie wiadomo dlaczego tak się stało, skoro rozprawa odbyła się w Szczecinie – informuje Marta Cichecka z Przystanku Historia.
Niewykluczone, że podczas prac ekshumacyjnych na cmentarzu, na kieleckich „Piaskach” udało się odnaleźć szczątki Bronisława Klimczaka. Muszą to jednak potwierdzić badania DNA, zaznacza Dorota Koczwańska - Kalita naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.
Dodaje, że zapisy m.in. ksiąg cmentarnych wskazują na to, że w tym miejscu pochowano m.in. „Sokoła”. Jeśli tylko znane będą wyniki badań genetycznych, IPN poda oficjalną informację.
Do tej pory na „kieleckiej łączce” odnaleziono szczątki ośmiu osób. Potwierdzono tożsamość czterech żołnierzy. Byli to członkowie podziemia antykomunistycznego: kapitan Aleksander Życiński ps. „Wilczur”, porucznik Karol Łoniewski ps. „Lew”, Józef Figarski ps. „Śmiały” i Czesław Spadło ps. „Mały”. Tożsamość kolejnych ofiar jest w trakcie ustalania.
Spotkanie poświęcone Bronisławowi Klimczakowi ps. „Sokół” rozpocznie się o godzinie 17. Wezmą w nim udział krewny Bronisława Klimczaka – Zbigniew Lachowski oraz Magdalena Dźwigał z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie i Jolanta Rudnik z Polskiego Radia Koszalin, które badały losy „Sokoła”.