Odnalazł się kolejny egzemplarz wojennego wydania „Dywizjonu 303” Arkadego Fiedlera. Radio Kielce odwiedził słuchacz – Marek Benben przynosząc niewielką książeczkę oprawioną przez introligatora w twarde okładki być może jeszcze w czasach wojny.
Introligator usunął charakterystyczną zeszytową okładkę, zachowała się jednak ostatnia strona z informacją wydawców pisma „Chrobry Szlak”, będąca dowodem na to, że jest to poszukiwany kielecki egzemplarz książki.
Marek Benben nie miał świadomości, że jego książka jest poszukiwanym przez kieleckie media egzemplarzem, dowiedział się tego z audycji radiowych. Powiedział również, że w jego rodzinnym domu była duża biblioteka a część książek pochodziła z przedwojennego ziemiańskiego dworu.
Przypomnijmy, 29 grudnia ubiegłego roku wspólnie z redakcjami „Echa Dnia” i TVP 3 Kielce ogłosiliśmy apel do mieszkańców regionu w celu poszukiwania zaginionych egzemplarzy kieleckiego wojennego wydania „Dywizjonu 303” Arkadego Fiedlera. Książka odnalazła się w Bibliotece Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. jednak wciąż poszukują jej synowie pisarza, którzy w Puszczykowie pod Poznaniem prowadzą Muzeum Arkadego Fiedlera. Odnalezione egzemplarze mogłyby też zasilić powstającą na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach bibliotekę pism z czasów II wojny światowej.
Właściciel kieleckiego wojennego wydania „Dywizjonu 303” Marek Benben zadeklarował, że jest gotów przekazać książkę rodzinie Arkadego Fiedlera zaś inne wojenne wydawnictwa, jeżeli takowe odnajdzie, do biblioteki na wzgórzu Zamkowym.
W dalszym ciągu zachęcamy Państwa do domowych poszukiwań. Kielecki wojenny egzemplarz „Dywizjonu 303” jako „biały kruk” ma przede wszystkim wartość historyczną, jest cennym świadectwem walki nie tylko zbrojnej, ale też ideologicznej Polskiego Państwa Podziemnego. Drukowane z narażeniem życia książki miały w czasie wojny krzepić dumę i narodową świadomość.