Kielce są jednym z bardziej przyjaznych miast wojewódzkich pod względem podatkowym. Według Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” stolica województwa świętokrzyskiego znalazła się na czwartym miejscu w kraju. Barbara Nowak skarbnik miasta zaznacza, że wpływ na to mają ulgi stosowane przez ratusz.
Najważniejsze obciążenie dla podatników na które ma wpływ gmina to podatki od nieruchomości które w Kielcach są niższe o 10% od stawek ogłaszanych przez Ministra Finansów. Dodatkowo w wybranych branżach, są stosowane ulgi nawet do 50 % stawek podstawowych.
Mogą z nich korzystać np. mali cukiernicy , piekarze czy szewcy gdy zajmują lokal do 300 metrów kwadratowych. Ma to zachęcić do podejmowania działalności gospodarczej, a przede wszystkim wspierać już istniejące regionalne firmy.
Ulgi podatkowe dotyczą również obiektów i gruntów związanych z działalnością sportową.
Preferencyjną stawką objęto także grunty o powierzchni powyżej 10 000 m2 oraz budynki o powierzchni przekraczającej 2 700 m2 związane z udzielaniem świadczeń medycznych i zdrowotnych. Z tej ulgi korzystają przede wszystkim szpitale.
W budżecie miasta Kielce podatki lokalne stanowią 32 % dochodów własnych. Największy 18% udział stanowi podatek od nieruchomości. W 2017 roku w Kielcach nie są planowane podwyżki stawek podatkowych.
Na pierwszym miejscu w rankingu „Wspólnoty” jest Zielona Góra, a na ostatnim Warszawa. Z kolei wśród miast powiatowych na piątym miejscu sklasyfikowany został Opatów.