Pierwsze w regionie świętokrzyskim, ognisko wirusa H5N8, nazywanego ptasią grypą wykryto w Zagorzycach w powiecie pińczowskim. Jak informuje Katarzyna Czech, powiatowy lekarz weterynarii, podjęte zostały działania, które mają zlikwidować ogniska choroby. W pińczowskim starostwie odbędzie się jutro posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego w tej sprawie.
Pierwsze ogniska ptasiej grypy zostały odkryte w Małopolsce, w gospodarstwach w gminie Książ Wielki i w Czuszowie, tuż przy granicy z powiatem kazimierskim. Jak informuje starosta Jan Nowak, w trzech miejscowościach powiatu kazimierskiego, które znajdują się w bliskiej odległości od wykrytego ogniska choroby, zostanie przeprowadzona utylizacja drobiu. – Małopolski wojewódzki lekarz weterynarii podjął decyzję o utylizacji ptactwa domowego w miejscowościach: Bolowiec, Gunów Wilków i Gunów Kolonia. Jest to tak zwany obszar zapowietrzony wokół ogniska o promieniu około trzech kilometrów – tłumaczy.
W powiecie kazimierskim wyznaczono również obszar zagrożony wokół ogniska wirusa o promieniu dziesięciu kilometrów. Objął on dwie gminy: Kazimierza Wielka i Skalbmierz. Jak informuje Sławomir Augustyn z kazimierskiego ratusza, koordynujący zarządzanie kryzysowe, w trzynastu miejscowościach pojawiły się specjalne tablice ostrzegające o zagrożeniu wirusem H5N8. – Trwają również przygotowania do zakupu mat dezynfekacyjnych. Są to maty najazdowe, ustawiane na powierzchni jezdni, za których prawidłowe funkcjonowanie będą odpowiadali strażacy – tłumaczy.
Jak informuje Bogdan Konopka, Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii – podjęte zostały już działania, które mają zlikwidować ogniska choroby. – Od wczesnych godzin porannych rozpoczęliśmy działania, związane z likwidacją ogniska poprzez eutanazję drobiu, który tam się znajdował w ilości około 70 sztuk. Dzisiaj odbywa się także utylizacja innych elementów, wchodzących w skład kurnika, tj. ściółki, paszy, czy jaj - dodaje Bogdan Konopka.
Powiatowy lekarz weterynarii dokona także spisu drobiu w promieniu 10 kilometrów od ogniska wykrycia wirusa. Obszar ten obejmuje dwie gminy: Kazimierzę Wielką i Skalbmierz.
Bogdan Konopka jednocześnie przypomina, że od dzisiaj obowiązuje rozporządzenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczące ptactwa domowego. – Minister zakazuje organizowania targów, wystaw i pokazów drobiu na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Nakazuje również zamknięcie drobiu w kurnikach. To jest sprawa bardzo ważna, ponieważ chodzi o uniemożliwienie dostępu dzikich ptaków do drobiu, który jest utrzymywany w gospodarstwie na własne potrzeby – informuje nasz rozmówca.
Bogdan Konopka dodaje, że wirus tzw. ptasiej grypy nie jest groźny dla ludzi. Do tej pory nie odnotowano na świecie przypadku zachorowania człowieka, spowodowanego wirusem podtypu H5N8. Wirus należy do szczepów zjadliwych, a przenoszony jest przez wodne ptaki migrujące.
Wirusa podtypu H5N8 przenoszą ptaki wodne migrujące. Wirus należy do szczepów zjadliwych, ale nie stwarza zagrożenia dla ludzi. Do tej pory na świecie nie zanotowano ani jednego przypadku zachorowania człowieka spowodowanego tym podtypem wirusa.