Politechnika Świętokrzyska będzie partnerem Klastra Medycznego „MedCluster”. To instytucja, której celem jest między innymi wprowadzanie nowych technologii zarówno dla pacjentów, jak i przychodni oraz szpitali.
Rektor kieleckiej uczelni i prezes klastra podpisali umowę o współpracy. Jak tłumaczy rektor Wiesław Trąmpczyński, Politechnika wniesie do klastra przede wszystkim swoją wiedzę informatyczną, ale tematów kooperacji jest więcej.
– Możliwości są ogromne, głównie jeśli chodzi o część informatyczną, a zwłaszcza telemedycynę. Możemy tworzyć bazy danych, aplikacje, ale też produkować urządzenia do telemedycyny - informuje rektor Trąmpczyński.
Andrzej Witek, prezes Stowarzyszenia „Medycyna Polska”, które koordynuje „MedCluster”, tłumaczy, że współczesna medycyna nie może dobrze funkcjonować bez wsparcia nauk technicznych. Powstają specjalne aplikacje dla pacjentów oraz przychodni, wykorzystywany jest nowoczesny i skomplikowany sprzęt diagnostyczny.
– Dziś robiąc badania USG, czy rezonans magnetyczny możemy zaglądać w głąb pacjenta. Jest to możliwe dzięki nowoczesnym cyfrowym technologiom. A są one możliwe do wprowadzania, dzięki naukowcom z Politechniki. Poza tym kielecka uczelnia może kształcić specjalistów, którzy będą pracować w placówkach ochrony zdrowia. Przykładowo w naszej przychodni zatrudniamy 12 informatyków – opowiada Andrzej Witek. Politechnika będzie również wspierać klaster w dziedzinie badań naukowych dotyczących nowych technologii. Współpraca ułatwi komercjalizację i wdrażanie wynalazków.