Kielczanie wydają co raz więcej pieniędzy na alkohol. Jak wynika z raportu opublikowanego przez miejskich urzędników w 2015 było to już ponad 200 milionów złotych o 20 milionów więcej niż pięć lat wcześniej. Raport jest podstawą do opracowania Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomani na rok przyszły rok.
Z dokumentu wynika, że w Kielcach to właśnie alkoholizm stanowi najpoważniejszy problem społeczny i to niemal we wszystkich kategoriach wiekowych i grupach społeczno-zawodowych.
W mieście jest około 4 tysięcy osób uzależnionych od alkoholu. Ponadto od 10 do 14 tysięcy to osoby u których spożywanie alkoholu spowodowało pierwsze konsekwencje zdrowotne np. zapalenia trzustki czy stany depresyjne. To ostatni etap przed stanem który określany jest jako alkoholizm.
W raporcie możemy przeczytać ponadto, że problemem jest też sprzedaż alkoholu i wyrobów tytoniowych nieletnim. Nadal tylko 50-60% sprzedawców żąda okazania dowodu tożsamości od osoby wyglądającej na niepełnoletnią.
Aby zwalczać problem alkoholizmu wśród mieszkańców Kielc kontynuowane mają być programy profilaktyki polegające min. na pomocy psychologicznej w rodzinach w których jest problem alkoholizmu. Prowadzone będą także kursy terapeutyczne dla osób uzależnionych. W realizacje projektu mają być zaangażowane między innymi Świętokrzyskie Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach oraz kluby abstynenta.
Świętokrzyski Klub Abstynenta „Raj” będzie pomagał w znalezieniu pracy osobom po zakończonej terapii. Z kolei Straż Miejska oraz policja mają prowadzić kolejne kontrole sklepów z alkoholem i sprawdzać, czy właściciele sklepów przestrzegają prawa i nie sprzedają alkoholu niepełnoletnim.
W sumie na przeciwdziałanie alkoholizmowi i narkomani miasto chce przeznaczyć w przyszłym roku 4,5 mln złotych.