Koncepcja przygotowana przez kieleckie biuro projektowe Bojarowicz i Kamiński została najwyżej oceniona wśród projektów modernizacji kieleckiego dworca PKS. Zwycięzcy otrzymali 30 tysięcy złotych. Mogą także podpisać umowę na wykonanie ostatecznego projektu. Po przebudowie, w budynku mają być ruchome schody, windy, poczekalnia dla pasażerów, przechowalnia bagażu i punkty gastronomiczne. Rozważane jest także utworzenie mediateki, w której będzie można obejrzeć lub wypożyczyć filmy, audiobooki i e-booki.dz
Zgodnie z regulaminem konkursu, bryła budynku oraz rozwiązania komunikacyjne musiały zostać zachowane. Zadaniem architektów było natomiast zaprojektowanie między innymi elewacji, wnętrza budynku oraz terenu wokół niego Jak powiedział Bartosz Bojarowicz projektanci chcieli zaprojektować obiekt który byłby bardzo przyjazny pasażerom. – W tej chwili mamy taką sytuację, że wchodzimy ciemnym tunelem do ciemnej piwnicy, a następnie wchodzimy na parter do którego dociera znikoma ilość światła. Postanowiliśmy tak zaaranżować wnętrze, by osoby korzystające z dworca, które czasami muszą poczekać na autobus dobrze się czuły. Cały obiekt a także perony zostały oświetlone. Ściany przeszklono, by można było obserwować podjeżdżające pojazdy.
Zdaniem Artura Hajdorowicza, jednego z członków komisji konkursowej, wśród kryteriów oceny bardzo ważna była funkcjonalność obiektu i komfort pasażerów. Autorzy z pokorą podeszli do swoich zadań i inspirowali się stylem lat 70, kiedy dworzec powstawał, a tego oczekiwaliśmy. Nie chcemy mieć sterylnych powierzchni biurowych, czy bankowych jakich jest dzisiaj wiele, ale obiekt który będzie wyjątkowy.
Marian Sosnowski Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego mówi, że autorzy zwycięskiej koncepcji zostaną zaproszeni do rozmów dotyczących przygotowania projektu i kosztu. Ma nadzieję, że projekt powstanie w ciągu pół roku i całą inwestycję uda się wykonać do końca 2018 roku.
W czasie prac budowlanych powstanie dworzec tymczasowy. Miasto rozważa trzy lokalizacje: na ulicy Czarnowskiej, na terenie obecnego dworca PKS oraz dworzec kolejowy, który posiada pełną infrastrukturę.
Autorzy drugiej i trzeciej pracy otrzymali odpowiednio po 20 i 10 tysięcy złotych. Przyznano także dwa wyróżnienia po 5 tysięcy złotych. Przebudowa dworca ma kosztować 30-40 mln zł. Miasto stara się o unijne dofinansowanie tej inwestycji.
Zwycięska wizualizacja:
Druga nagroda:
Trzecia nagroda: