Instytut Pamięci Narodowej po raz piąty wręczył nagrody „Świadek Historii”. Wyróżnienie przyznawane jest osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego w regionie oraz osobom wspierającym pion edukacyjny IPN w dziele edukacji historycznej. Jest to także podziękowanie za trud przechowywania, gromadzenia i rozpowszechniania wiedzy o najnowszej historii Polski.
W tym roku trzy nagrody przyznano reprezentantom Kielc. Wśród wyróżnionych była zgłoszona przez prezesa Polskiego Radia Kielce Janusza Knapa, Danuta Żbikowska, córka ostatniego adiutanta dowódcy 2 Pułku Legionów, por. Tadeusza Rojka.
Założycielka Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów przyznała, że stara się kultywować pamięć o tej formacji w różnych sposób. Odnowiono tablice pamiątkowe na ulicy Wrzosowej, w kościele Garnizonowym i na Stadionie.
Posadzony został Dąb Katyński upamiętniający 29 zamordowanych w Katyniu i Charkowie. Natomiast zwieńczeniem był pomnik upamiętniający żołnierzy pułku, który ustawiono przed dawnymi koszarami, dziś siedziby policji na Stadionie.
Kolejnym wyróżnionym został Prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Jak powiedział chociaż z wykształcenia jest inżynierem, to kocha historię Kielc. To dzieje tego miasta zachęciły go by utworzyć Muzeum Historii Kielc oraz Ośrodek Myśli Obywatelskiej i Patriotycznej.
Jak dodał Kielce mają piękną historię, poczynając od Powstania Styczniowego, poprzez wkroczenia Marszałka Józefa Piłsudskiego w sierpniu 1914 roku. To wszystko daje nam powód, aby głowy nosić wysoko. Jednak żeby to robić musimy przede wszystkim mówić o tym młodym ludziom dodał prezydent.
W imieniu Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach nagrodę odebrał Henryk Dłużewski, twórca kilkunastu kieleckich pomników, w tym m.in. Czwórki Legionowej.
Dorota Koczwańska-Kalita naczelnik kieleckiej delegatury IPN podkreśliła, że należy pamiętać o osobach, które walczyły z okupantem niemieckim i sowieckim, jak również później z reżimem stalinowskim i komunizmem. Pamięć o nich była przez lata zakłamywana. Za czasów PRLu byli prześladowani. Niestety uczestników tamtych wydarzeń jest już coraz mniej, ale pozostają ich rodziny i znajomi.
Nagrody otrzymali również pułkownik Tadeusz Bieńkowicz ps. „Rączy”, żołnierz Armii Krajowej, a po 1944 r. antykomunistycznego podziemia zbrojnego i Jadwiga Duda, która odnalazła nazwiska 48 osób z terenu powiatu wielickiego zamordowanych w Katyniu, a także Wojciech Narębski żołnierz 2 Korpusu, uczestnik kampanii włoskiej i Bitwy pod Monte Cassino.
Wręczenie nagród odbyło się w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia”, przy ulicy Warszawskiej w Kielcach.