W ponad 180 domach w gminie Złota w powiecie pińczowskim zostaną zainstalowane w przyszłym roku instalacje fotowoltaiczne, umożliwiające przetwarzanie światła słonecznego w energię elektryczną. Ogłoszony przez urząd gminy przetarg na realizację tego zadania jest jednym z największych zamówień publicznych z zakresu fotowoltaiki w Polsce.
Jak informuje Tadeusz Sułek, wójt gminy, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii pozwoli ograniczyć wydatki mieszkańców na energię elektryczną. – Nie potrafimy przyczynić się do wzrostu dochodów swoich mieszkańców, to może spróbujmy zmniejszyć ich wydatki – uważa. Tłumaczy, że produkcja fotowoltaiczna polega na przerabianiu światła na prąd elektryczny, który jest następnie przyjmowany przez zakłady energetyczne. Mieszkańcy dobiorą odpowiednie instalacje do własnych potrzeb, tak by pozwalały one wytworzyć odpowiednią dla nich ilość energii, a dzięki wytworzonej nadwyżce będą mogli na nich również zarobić – wyjaśnia.
Tadeusz Sułek podkreśla, że głównym celem inwestycji jest powszechna troska o środowisko. Widzę celowość zastosowania tego typu rozwiązań. Przyświeca nam główny program niskiej emisji. Wszystko, co uzyskamy z odnawialnych źródeł, zmniejszy emisję niekorzystnych czynników do atmosfery. Bardzo nam na tym zależy – zaznacza.
Całość inwestycji będzie kosztowała gminę 5 mln złotych. Pieniądze na ten cel pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, w tym 2 miliony jako dotacja, a 3 miliony jako niskooprocentowana i rozłożona na piętnaście lat pożyczka, którą spłacą uczestnicy projektu z zaoszczędzonych na zużyciu energii pieniędzy.