Wymiana studentów i współpraca naukowa to założenia listu intencyjnego, który władze Politechniki Świętokrzyskiej podpisały z przedstawicielami chińskiego Uniwersytetu Nanchang Hankong.
Jak twierdzi profesor Zbigniew Koruba, prorektor do spraw Badań Naukowych i Współpracy z Przemysłem kieleckiej uczelni, obie strony mogą się od siebie dużo nauczyć. – Chińska uczelnia ma bardzo rozwinięte badania dotyczące lotnictwa. Niewątpliwe ich wiedza będzie przydatna również dla naszych badań bezzałogowych obiektów latających – tłumaczy profesor Koruba.
Z porozumienia obu uczelni cieszy się profesor Luo Shenglian, rektor chińskiej uczelni. Jak podkreśla, jest w Kielcach po raz pierwszy, ale jest to wizyta bardzo owocna. Zależy mu, by naukowcy z Chin odbywali staże i praktyki w Kielcach. U siebie chce natomiast przyjmować badaczy z Kielc.
Profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej mówi, że współpraca z Uniwersytetem Nanchang Hankong to element strategii kieleckiej uczelni, która chce być bardziej atrakcyjna dla studentów spoza Polski. – Każdy wydział Politechniki Świętokrzyskiej od października przyszłego roku będzie miał jeden kierunek, na którym będzie można się kształcić w języku angielskim. Bez spełnienia tego warunku nie ma sensu starać się o studentów z zagranicy – uważa rektor Trąmpczyński.
Uniwersytet Nanchang Hankong, to druga chińska uczelnia, z którą będzie współpracować Politechnika Świętokrzyska. W czerwcu szkoła z Kielc podobną umowę podpisała z Uniwersytetem w Yantai.