W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Busku-Zdroju otwarto dziś pierwszą w regionie ścieżkę edukacyjną dla dzieci „Bezpieczny dom”. Zaaranżowane na ten cel poddasze buskiej strażnicy składa się z kilku pomieszczeń, które przypominają prawdziwe mieszkanie. To właśnie w nim najmłodsi mieszkańcy regionu będą mogli się dowiedzieć, z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać we własnym domu i co należy zrobić, gdy pojawi się w nim np. ogień i dym.
Jak informuje, mł. bryg. Artur Brachowicz, komendant buskiej straży, program zajęć dydaktycznych dla dzieci będzie zróżnicowany. Projekt obejmuje szereg sal dydaktycznych: kotłownię, pokój mieszkalny, łazienkę, kuchnię i salę multimedialną, gdzie będzie prowadzona lekcja dla dzieci z możliwością wyświetlania filmów edukacyjnych. – Prowadząc te zajęcia, chcemy przede wszystkim pokazać dzieciom, jak powstają zagrożenia i jak możemy się ustrzec, gdy to zagrożenie się pojawi - tłumaczy.
W uroczystym otwarciu ścieżki uczestniczył poseł Prawa i Sprawiedliwości Michał Cieślak, który uważa, że edukacja dzieci w zakresie bezpieczeństwa jest bardzo ważna. Dzieci mogą się tu pod nadzorem strażaków uczyć i dowiedzieć, jak reagować i na co zwracać uwagę w sytuacji zagrożenia. Na przykład, jeżeli w kotłowni coś się dzieje, warto wcześniej dotknąć drzwi i sprawdzić czy są one gorące. Tu przygotowano właśnie takie podgrzewane drzwi i dzieci mogą to zobaczyć na własne oczy. Mają również swoje mundury, kaski. W pomieszczeniach są również czujniki czadu, kominek z wydobywającym się dymem. Uważam, że każdy powiat w naszym województwie powinien takie sale edukacyjne stworzyć – podkreśla.
Marzena Chodór, wychowawczyni klasy III ze szkoły Podstawowej nr 3 w Busku-Zdroju, której uczniowie jako pierwsi wzięli udział w przygotowanych przez strażaków zajęciach, powiedziała, że mogą one przynieść same pozytywne efekty. Jeżeli dzieci od najmłodszych lat będą wiedziały, co może zagrażać naszemu bezpieczeństwu, to na pewno stanie się to stałą cechą ich osobowości i będą już uczulone na te pewne sprawy, które mogą zagrozić – uważa. Dodaje, że pierwszym efektem zajęć może być np. rozmowa z rodzicami dotycząca zainstalowania w ich domu czujników czadu.
Cykl kolejnych zajęć dla dzieci w „Bezpiecznym domu” rozpocznie się 15 grudnia.