Nowa nazwa, nowe władze i nowa strategia. To elementy, która mają sprawić, że Instytut Polityki Międzynarodowej i Bezpieczeństwa, a do niedawna Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, będzie bardziej atrakcyjny dla kandydatów na studentów.
Jak mówi profesor Agnieszka Kasińska-Metryka, dyrektor instytutu, zmiany nie są powierzchowne. Ośrodek chce być bardziej rozpoznawalny na arenie międzynarodowej, co też przełoży się na większe zainteresowanie studentów. – Trzeba odwrócić perspektywę spojrzenia. Nie przedstawiamy oferty, ale pytamy czego potrzeba młodym ludziom. Dzięki Internetowi mają dostęp do całego świata i coraz częściej kierują się ofertą edukacyjną placówki, a nie jej lokalizacją. Do tej pory chyba brakowało nam takiej marketingowej optyki – twierdzi Agnieszka Kasińska-Metryka.
W planach jest więcej publikacji międzynarodowych. Instytut zamierza skupić się na badaniach dotyczących najbardziej aktualnych problemów – na przykład migracji. Poza tym poprawi się oferta edukacyjna. W najbliższych dniach, UJK wystąpi do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o uruchomienie studiów drugiego stopnia na kierunku bezpieczeństwo narodowe. Instytut chce również w przyszłym roku uruchomić studia podyplomowe. Jak dodaje profesor Kasińska-Metryka, część zajęć dla studentów będzie też prowadzona w języku angielskim.
– Zaproponowaliśmy kilka przedmiotów. Wszystko zależy od chęci i umiejętności studentów. Albo będą to całe zajęcia w języku angielskim, albo forma mieszana – informuje dyrektor że Instytutu Polityki Międzynarodowej i Bezpieczeństwa.
Instytut Polityki Międzynarodowej i Bezpieczeństwa oferuje studia na kierunku politologia, bezpieczeństwo narodowe oraz stosunki międzynarodowe.