Przedsiębiorcy, dyrektorzy szkół oraz centrów kształcenia praktycznego, a także samorządowcy spotkali się w Kielcach. Podczas konferencji poświęconej szkolnictwu zawodowemu, zastanawiali się, jak usprawnić współpracę szkół z firmami i wspólne kształcenie młodzieży.
Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty i organizator konferencji uważa, obecnie kształcenie zawodowe jest dalekie od ideału, ale nadchodząca reforma oświaty ma to zmienić. – Trzeba dopasować kształcenie zawodowe do potrzeb rynku pracy, poprawić sposób kształcenia. Obecnie pracownicy firm szkolący młodzież muszą mieć podstawy pedagogiczne. Jest pomysł, żeby to zmienić, co ułatwi naukę zawodu bezpośrednio u pracodawcy – tłumaczy Kazimierz Mądzik.
Pomysł spotkania wszystkich stron zainteresowanych kształceniem w szkołach zawodowych chwalili zarówno przedstawiciele szkół jak, i przedsiębiorcy. Według Piotra Prędoty, dyrektora Izby Rzemieślników i Przedsiębiorców w Kielcach, w niektórych branżach już zaczyna brakować fachowców, a za kilka lat może być jeszcze gorzej. Dlatego trzeba wspólnie postarać się, żeby młodzi ludzie, którzy trafiają na rynek pracy, byli dobrze wykształceni w zawodach poszukiwanych przez pracodawców.
– Obecnie, przyjmując młodego człowieka na praktyczną naukę zawodu czy do szkoły zawodowej, nie da się przewidzieć do końca tego, co będzie za trzy lata. Wspólnie musimy planować kształcenie, tak by było dostosowane do potrzeb rynku pracy. Potrzebne są spotkania, które zbliżą szkoły i przedsiębiorców. To doprowadzi do tego, że młodzi ludzie trafiający na rynek pracy będą mieli lepsze kwalifikacje – mówi Piotr Prędota.
Według Dominika Kraski, dyrektora powstającego w Kielcach Centrum Kształcenia Praktycznego, potrzebna jest również zmiana świadomości społecznej. Obecnie rodzice wolą wysłać swoje dziecko do liceum, zamiast przekonać je do technikum czy zasadniczej szkoły zawodowej. Pracodawcy, kuratorium oświaty oraz nauczyciele muszą pokazać, że szkoły kształcące w określonym zawodzie są równie dobrze, a dla niektórych uczniów nawet lepsze niż szkoły ogólnokształcące.
Kuratorium oświaty informuje, że konferencje zbliżające przedsiębiorców i szkoły zawodowe będą odbywać się cyklicznie.