Radni powiatu ostrowieckiego debatowali nad sytuacją szpitala w Ostrowcu podczas nadzwyczajnej sesji, o którą wnioskował klub Komitetu Wyborczego Wyborców Jarosława Górczyńskiego. Starosta Zbigniew Duda powiedział, że sytuacja szpitala była dokładnie omówiona kilka tygodni wcześniej, więc cel sesji jest dla niego – jak się wyraził – nie do końca zrozumiały.
– Dziś mogliśmy pokazać stan lecznicy na 30 października, a przez ten czas nic złego w szpitalu się nie stało, część zobowiązań została spłacona – dodał starosta.
Na sesji padły pytania dotyczące między innymi poradni onkologicznej. Starosta zapewnił, że będzie ona działać również w przyszłym roku. – Nasi pacjenci będą w tej poradni cały czas przyjmowani, a prace i procedury dotyczące między innymi utworzenia punktu przyjmowania cytostatyków cały czas trwają. Mając na uwadze dobro naszych pacjentów onkologicznych staramy się, by wszystkie świadczenia zdrowotne w tym zakresie były prowadzone w Ostrowcu i w jak najbliższym czasie – dodał starosta.
Obecny na sesji poseł Krzysztof Lipiec zapewnił, że wraz z ostrowieckimi parlamentarzystami zajmie się sprawą utworzenia oddziału onkologicznego w Ostrowcu. Odnosząc się do kwestii zadłużenia szpitala powiedział, że wiele lecznic zmaga się z problemami finansowymi. Poseł podkreślił, że sytuacja ostrowieckiej placówki nie jest wyjątkiem pośród innych tego typu w kraju. – Nie jest to najgorsza sytuacja, znam szpitale, które są w gorszej sytuacji finansowej i powoli z tego wychodzą. Dla ostrowieckiego szpitala widzę dobrą drogę i poprzez dobre zarządzanie, jestem przekonany, ostrowiecka placówka bardzo szybko upora się z tymi problemami – dodał poseł Lipiec.
Gmina przekazała 600 tysięcy złotych w formie dotacji celowej na utworzenie filii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w mieście, jednak o tym, czy powiat może przyjąć prawnie te środki zdecyduje Regionalna Izba Obrachunkowa, do której zwróciło się starostwo.
Radni poruszyli również temat przyszłości oddziału kardiologicznego. Jak już informowaliśmy, kontrakt z prywatną spółką Carint, która prowadzi oddział, kończy się w marcu przyszłego roku. Zarząd powiatu zaznaczył, że obecnie można rozmawiać tylko o sprawach bieżących, dotyczących ostrowieckiej kardiologii, natomiast podpisanie kolejnej umowy musi być poprzedzone wyłonieniem podwykonawcy świadczeń zdrowotnych na oddziale kardiologicznym poprzez ogłoszenie konkursu, co powinno nastąpić przed upływem bieżącej umowy ze spółką Carint.