W Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia przy ulicy Warszawskiej w Kielcach można od dziś dwie nowe wystawy: „Śni mi się Polska wolna…” oraz „Kobiety internowane. Gołdap 1982”. Pierwsza pokazuje działalność opozycyjną z lat 80-tych na terenie powiatu starachowickiego, druga natomiast poświęcona jest Ośrodkowi Odosobnienia dla kobiet w Gołdapi, w którym w czasie stanu wojennego przetrzymywano prawie 400 kobiet.
Edyta Krężołek z Centrum Edukacyjnego IPN twierdzi, że wystawy mogą być ciekawą odsłoną zbiorów z okresu stanu wojennego, swego rodzaju konfrontacją materiałów zebranych przez aparat represji oraz prześladowanych. Wystawy nawiązują także do zbliżającej się rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, która przypada 13 grudnia.
Wystawa „Śni mi się Polska wolna…” przygotowana została przez „Stowarzyszenie Wolni i Solidarni 1980-1989” we współpracy z nauczycielami starachowickich szkół. Składają się na nią dokumenty i fotografie ze zbiorów prywatnych osób oraz dokumentów zgromadzonych w archiwum IPN. Najwięcej z nich dotyczy okresu stanu wojennego w Starachowicach i na terenie dzisiejszego powiatu starachowickiego.
Drugą ekspozycję przygotował oddział IPN z Białegostoku. Przedstawia ona zaangażowanie kobiet w działalność związkową w NSZZ „Solidarność” oraz wprowadzenie stanu wojennego. Koncentruje się przede wszystkim na życiu codziennym osób zamkniętych w ośrodku w Gołdapi i przeciwnościach, z jakimi musiały się zmierzyć internowane. Wystawa powstała na podstawie materiałów archiwalnych przechowywanych w IPN oraz prywatnych pamiątek: listów, wspomnień, piosenek i fotografii.
Obie wystawy będą prezentowane w Przystanku Historia w Kielcach do końca grudnia.
Magdalena Nowak