Przedstawiciele samorządów oraz branży uzdrowiskowej z Niemiec, Ukrainy i Chin rozmawiali w Busku i Solcu Zdroju o możliwościach rozwoju tej branży w regionie i skierowaniu oferty świętokrzyskich sanatoriów do zagranicznych kuracjuszy, szczególnie z Niemiec i Ukrainy.
Dr Uwe Klein z Niemiec zaproponował koncepcję powstania tzw. wiosek przyjaznych seniorom i ich rodzinom, czyli miejsc, w których potrzeby zdrowotne ludzi starszych mogłyby być zaspokajane kompleksowo.
Uwe Klein uważa, że nawet 8 milionów niemieckich seniorów mogłoby być zainteresowanych ofertą uzdrowiskową Buska-Zdroju, ale, na razie, nic o niej nie wiedzą. – By zainteresować niemieckich turystów i kuracjuszy skorzystaniem z tutejszej oferty, należy przede wszystkim o Busku-Zdroju im opowiedzieć, ponieważ to małe miasto nie jest im znane. Wiedzą, gdzie jest Kraków, ale nie wiedzą, gdzie jest Busko. A przecież jest to miasto unikatowe na skalę światową. Musimy pokazać, czym wyróżnia się ono na tle Czech czy Hiszpanii. To ważne zadanie dla wszystkich odpowiedzialnych za promocję Buska, by przyciągnąć tu większą liczbę zagranicznych kuracjuszy, którzy będą mogli tu zostać tydzień, dwa, a nawet pół roku – tłumaczy.
Violetta Ianyshevska z Ukraińskiego Stowarzyszenia Turystyki Medycznej podkreśla, że jest to kolejna wizyta ukraińskich przedstawicieli w Busku-Zdroju. Dodaje, że współpraca ze świętokrzyskim samorządem, który zarządza buskim kompleksem uzdrowiskowym i z lekarzami zaowocowała już pewnymi efektami. – Wymieniamy się swoim doświadczeniem. Przedstawiciele z Polski przyjeżdżają również do nas na Ukrainę. Współpracujemy z tutejszymi lekarzami oraz specjalistami i mamy nadzieję, że nasza współpraca będzie się dalej rozwijała. Jestem przekonana, że dla Buska-Zdroju nasze sanatorium Truskawiec jest bardzo dobrym partnerem do szeroko pojętej wymiany, która umożliwi nam wspólny rozwój. Nie konkurujemy ze sobą, a raczej się uzupełniamy, zważywszy, że pokłady wód leczniczych w naszych regionach znacznie się od siebie różnią – uważa Violetta Ianyshevska.
Dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Grzegorz Orawiec tłumaczy, że najważniejszym zadaniem w ramach regionalnej strategii działania w sektorze uzdrowiskowym jest wybór rynków docelowych. – Najpierw patrzymy w kierunku najbliższych. Oczywiście chcielibyśmy pojawić się na rynku Polonii amerykańskiej czy kanadyjskiej, ale to jeszcze nie ten moment. Pierwsze realne rynki dla nas to rynek ukraiński i niemiecki i tu musimy wykonać ogromną pracę wewnątrz naszych miasteczek, oznaczyć je w językach obcych, przeprowadzić dobre projekty rewitalizacji, tak, żeby ten klimat był jeszcze bardziej uzdrowiskowy, spacerowy, przyjazny. Musimy poprawić infrastrukturę, aby osoby starsze i chore mogły się tu łatwiej poruszać i dojechać – wyjaśnia.
Konferencja w Busku i Solcu-Zdroju jest częścią dwudniowego spotkania pod hasłem „Busko – Solec – Kazimierza – uzdrowiskowy trójkąt w regionie świętokrzyskim”. W środę odbędzie się spotkanie w Kazimierzy Wielkiej, podczas którego uczestnicy dyskutować będą na temat planów rozwoju i nowych możliwości związanych z odkrytymi w powiecie kazimierskim gorącymi źródłami.