W ostatnim dniu konkursowych pokazów 22. Ogólnopolskiego Festiwalu Form Dokumentalnych NURT 2026 odbędą się kolejne 3 projekcje. W pierwszej z nich pod nazwą. „Życie, życie…” obejrzeć można 4. obrazy ukazujące różne aspekty życia człowieka w Polsce i w odległym Peru.
Już o godz. 9.00. pojawi się film o 2. polskich misjonarzach zamordowanych w peruwiańskich Andach. W pokazie tym zobaczymy też Polaków, którzy na skutek „hejtów” w internecie tracą dotychczasowe życie, jak i obcokrajowców „uzależnionych” od stolicy naszego kraju, a jednocześnie pilnych obserwatorów Warszawiaków. W tym bloku dokumentów znajdzie się również akcent kielecki – opowieść o kibicach, zawodnikach i mecenacie KS Vive Tauron Kielce.
Południowy pokaz – o godz. 12.30. pod tytułem „Niezapomniani” – to 3 formy dokumentalne: „Hakerzy „Solidarności” o działalności podziemnej radiostacji w Świdniku, „Skazani na zapomnienie” o poszukiwaniach osób zamordowanych w kieleckim więzieniu oraz bardzo surowy zapis śledztwa w sprawie śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki zawierającego nie tylko szczegóły przesłuchań, ale i wizji lokalnych.
Konkursowe pokazy dokumentów zamknie wieczorny blok filmowy, o 17.00, w którym znajdą się tytuły: „Kuloodporna pani” – opowieść o losach współczesnych naddonieckich rodzin i „Mardin” – filmowy portret 3 uciekinierów z Syrii w przygranicznej z tym państwem miejscowości tureckiej.
Na pokazie specjalnym – o godz. 20.00 – zobaczymy obraz „Kabaret śmierci” w reżyserii Andrzeja Celińskiego – opowieść o żydowskich artystach, którzy muzyką, kabaretem, piosenkami, przedstawieniami i koncertami walczyli w gettach i obozach koncentracyjnych o życie, duszę i godność swoich braci i sióstr z okupantem hitlerowskim.