Świętokrzyscy politycy podzieleni w opiniach dotyczących przegłosowanego przez Sejm prezydenckiego projektu ustawy dotyczącej obniżenia wieku emerytalnego.
Andrzej Kryj z PiS – podkreślił, że jest to element realizacji programu wyborczego jego partii. „Do tej pory inne ugrupowania polityczne obiecywały i nie wywiązywały się ze swoich programów wyborczych. My zrobiliśmy inaczej i dotrzymaliśmy słowa” – mówił gość Studia Politycznego. Jak podkreślił, każdy będzie mógł teraz wybrać, czy chce iść na emeryturę, czy dalej pracować. „Dajemy w tym momencie Polakom wybór” – mówił polityk Prawa i Sprawiedliwości.
Posłanka Platformy Obywatelskiej Marzena Okła – Drewnowicz skrytykowała przyjęty przez Sejm prezydencki projekt ustawy przywracającej poprzedni wiek emerytalny. Jej zdaniem, Polski w katastroficznej sytuacji demograficznej nie stać na skracanie wieku emerytalnego, tym bardziej, że w całej Europie robi się wszystko, aby wydłużyć ten proces. „Prawo i Sprawiedliwość wie doskonale, że obniżenie wieku emerytalnego to naprawdę głodowe emerytury, szczególnie dla kobiet” – stwierdziła.
Krystian Jarubas PSL – zauważył, że z projektu ustawy wykreślono bardzo ważne zapisy dla rolników, o których wcześniej mówił prezydent Andrzej Duda, dotyczące zniesienia ograniczenia terminowego przy emeryturach częściowych. „Pan prezydent przedstawił też zapis mówiący o stażu pracy, pierwotny projekt dotyczył możliwości przechodzenia na wcześniejszą emeryturę po przepracowaniu w przypadku kobiet w wieku 35 lat a w przypadku mężczyzn 40 lat. PiS to zlekceważył” – dodał Krystian Jarubas.
Rafał Kasprzyk z Nowoczesnej – stwierdził, że PiS realizuje program utopijny. Według niego, wprowadzenie takich zmian w obecnej sytuacji budżetowej spowoduje, że emerytury będą biedne, dojdzie też do pogłębiania dziury budżetowej.
Przedstawiciele Kukiz 15 od początku popierali projekt obniżenia wieku emerytalnego. Marcin Molenda powiedział na naszej antenie, że nie należy stawiać tylko na młodych ludzi, doświadczenie starszych jest nieocenione – zaznaczył.
Niższy wiek emerytalny – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn – ma obowiązywać od 1 października 2017 r.
Posłuchaj audycji: