W kancelarii premiera rozpoczęło się podsumowanie roku funkcjonowania rządu Beaty Szydło. Jutro mija rocznica jego zaprzysiężenia. Zgromadzonych przywitał rzecznik rządu Rafał Bochenek. Następnie zaprezentowany został krótki spot, podsumowujący dotychczasowe osiągnięcia obecnej Rady Ministrów.
Później głos zabrała Beata Szydło, która przedstawiła podsumowanie pracy jej rządu. Premier wyraziła nadzieję, że jutro posłowie przyjmą prezydencki projekt ustawy, przywracający poprzedni wiek emerytalny, co będzie realizacją kolejnej obietnicy Prawa i Sprawiedliwości. – Domkniemy tym samym tę deklarację, które złożyliśmy państwu 16 listopada 2015 roku i wcześniej, w kampanii wyborczej – mówiła premier. Beata Szydło zaznaczyła przy tym, że program PiS powstał na podstawie postulatów formułowanych przez wyborców i tym samym jest odpowiedzią na potrzeby Polaków. Dodała, że zaufanie, którym Polacy obdarzyli ją i jej rząd jest nie tylko wielkim zaszczytem, ale też zobowiązaniem do dalszej, dobrej służby na rzecz państwa.
Beata Szydło mówiła również o bezpieczeństwie. Przypomniała lipcowy szczyt NATO w Warszawie podkreślając, że zapadły wówczas przełomowe decyzje dla bezpieczeństwa naszego kraju, dotyczące wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wspomniała także o reformie i modernizacji armii, realizowanej przez ministra obrony Antoniego Macierewicza. – Wreszcie Polska może czuć się bezpieczna – przekonywała. Dodała także, że wzrost poziomu bezpieczeństwa odczuwają także przeciętni Polacy, bo przywrócone zostały posterunki policji w mniejszych miejscowościach. – Polskie państwo wraca do swoich obywateli, bo tak rozumiemy właśnie służbę Polakom, służbę Polsce – powiedziała szefowa rządu.
Premier w swoim wystąpieniu poświęciła także miejsce kwestiom związanych z rolnictwem. Jak mówiła, jej rząd wyszedł naprzeciw oczekiwaniom rolników na przykład w temacie ubezpieczeń czy ochrony polskiej ziemi. Elementem dbania o polską wieś jest też – według Beaty Szydło – wspomniane wcześniej przywrócenie posterunków policji do niektórych miejscowości. – Przywracamy na wieś polskie państwo – mówiła premier.
Jako jeden z priorytetów jej rządu Beata Szydło wymieniła także rodzinę. Przypomniała o wprowadzonych ustawach i reformach, które mają jej służyć. Mówiła m. in. o programach Rodzina 500 Plus, mieszkanie Plus oraz o programie darmowych leków dla seniorów. – Rodzina, rozwój, bezpieczeństwo – to są trzy filary naszego programu – powiedziała premier.
Program Rodzina 500 Plus, minimalna stawka godzinowa, podwyżka płacy minimalnej i najniższych emerytur – to najważniejsze rozwiązania przygotowane w pierwszym roku działania Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Szefowa resortu Elżbieta Rafalska przedstawiła tegoroczne dokonania ministerstwa. Zaznaczyła, że na program Rodzina 500 Plus wydano do tej pory 13 miliardów złotych, a program objął blisko 3 miliony 800 tysięcy dzieci. Minister dodała, że program ma charakter powszechny. Na terenach wiejskich objęto nim milion 360 tysięcy dzieci, w miastach półtora miliona, a w gminach miejsko-wiejskich około miliona. Jak powiedziała minister Rafalska, programem objęto łącznie ponad połowę dzieci w wieku poniżej 18 lat. Minister podkreśliła, że Polska zajmuje obecnie czwarte miejsce wśród 28 państw Unii Europejskiej pod względem poziomu wsparcia rodzin.
Wzmocnienie kuratorów, przyjęcie ustawy dotyczącej sześciolatków oraz przygotowanie reformy systemu edukacji – to niektóre z dotychczasowych osiągnięć resortu edukacji, o których mówiła jego szefowa, Anna Zalewska.
Minister w czasie podsumowania roku rządu Beaty Szydło przypomniała, że obecne władze dały rodzicom wybór, w jakim wieku chcą wysłać dzieci do szkoły: sześciu czy siedmiu lat. Minister podkreśliła, że sześciolatki uczą się w przedszkolach, a 80 procent rodziców zdecydowało posłać dzieci do szkoły w wieku siedmiu lat.
Anna Zalewska powiedziała także, że dzięki wielu spotkaniom i konsultacjom udało się wypracować plan reformy całego systemu edukacji. Ustalono z pracodawcami, jak ma wyglądać szkoła zawodowa. Będzie to szkoła branżowa, dająca po drugim stopniu gwarancję zdania matury. Jak powiedziała minister, nie można mówić o wyzwaniach cywilizacyjnych, jeśli nie odbuduje się czteroletniego liceum z prawdziwą maturą i nauczaniem przedmiotów.
Minister edukacji przekonywała także, że przez rok jej pracy udało się także ułatwić pracę nauczycielom przez odbiurokratyzowanie szkoły, likwidację obowiązkowych, darmowych godzin i rezygnację ze sprawozdań z realizacji podstaw programowych.
Rok rządów podsumował również Mateusz Morawiecki. Wicepremier, minister rozwoju i finansów podkreślił, że kierowany przez niego resort postawił na inwestycje, innowacje i eksport. Jako przykład sukcesu Mateusz Morawiecki wskazał sektor motoryzacyjny. – Rok temu Polska niewiele liczyła się w Europie Środkowej, jeśli chodzi o tę gałąź przemysłu. Teraz Polska stała się najpotężniejszym w Europie Środkowej klastrem motoryzacyjnym przemysłu samochodowego – mówił wicepremier.
Mateusz Morawiecki przypomniał, że w ostatnim czasie swoje inwestycje w Polsce zapowiedziały takie firmy jak: Mercedes, Toyota, Volkswagen, LG, czy Fiat. Dodał, że wysiłki przyciągania inwestorów do Polski przynoszą wielkie efekty. Inwestorzy lokują w Polsce swoje fabryki, dając pracę Polakom. Wicepremier zwrócił uwagę, że dzięki temu polscy inżynierowie nie muszą wyjeżdżać na Zachód, lecz znajdują zatrudnienie w kraju.
Mateusz Morawiecki dodał, że rząd lepiej niż poprzednicy wykorzystuje środki z Unii Europejskiej. Dzięki przyspieszeniu w wykorzystaniu tych pieniędzy można mieć pewność, iż planowane inwestycje wystartują bez przeszkód – mówił minister rozwoju. Rok temu byliśmy w UE na końcu, jeśli chodzi o wykorzystywanie funduszy, teraz jesteśmy na pierwszym miejscu – powiedział
Mateusz Morawiecki zaznaczył, że rząd chce, by polski kapitał rósł przy zachowaniu stabilnych finansów publicznych. Premier Beata Szydło zapowiedziała, że plan odpowiedzialnego rozwoju, przygotowany przez Mateusza Morawieckiego będzie priorytetem rządu na 2017 rok.
Minister sportu Witold Bańka powiedział, że jednym z jego priorytetów będzie budowanie sportu od podstaw. Podczas oficjalnego podsumowania roku rządów Beaty Szydło minister podkreślił, że służy temu między innymi Program „Klub”. Witold Bańka dodał, że zwraca szczególną uwagę na dyscypliny, w których polscy sportowcy mogą zdobywać medale na igrzyskach olimpijskich i mistrzostwach świata.
Minister podkreślił, że Polacy oczekują też, aby sport był czysty pod względem dopingowym, finansowym i moralnym. Resort zaostrzył więc walkę z dopingiem. Gotowa jest ustawa o zwalczaniu dopingu, powołująca Polską Agencję Antydopingową. Zastąpi ona istniejące do tej pory Biuro i Komisję antydopingową. Minister powiedział, że wzmocniono instytucjonalną walkę z dopingiem i zwiększono liczbę kontroli antydopingowej. Witold Bańka podkreślił, że działania ministerstwa są w pełni wspierane przez Światową Agencję Antydopingową, z którą jego resort doskonale współpracuje.
Witold Bańka dodał, że rozwija się też turystyka. Coraz więcej Polaków wyjeżdża na wakacje w kraju, a ci, którzy wyjadą za granicę, mogą bezpiecznie wrócić nawet, gdy ich biuro podróży upadnie. Umożliwiają to nowe rozwiązania prawne.
Minister sportu powiedział też, że Prokuratoria Generalna osiągnęła porozumienie z wykonawcami Stadionu Narodowego w Warszawie. Dzięki temu koszty budowy stadionu przestały rosnąć.
Ograniczenie biurokracji na uczelniach i przygotowanie zmian w ich finansowaniu – to niektóre z dotychczasowych osiągnięć Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, o których mówił jego szef, Jarosław Gowin w czasie podsumowania roku pracy rządu Beaty Szydło.
Wicepremier podkreślił, że dzięki decyzjom władz pracownicy uczelni mogą się teraz w większym stopniu skupić na pracy naukowej, a nie na wypełnianiu dokumentów i wniosków. Za sukces resortu jego szef uznał ustawę deregulacyjną oraz szereg rozporządzeń, które zniosły biurokratyczne obciążenia nałożone na pracowników naukowych
Jarosław Gowin zapowiedział, że od nowego roku zmieniony zostanie model finansowania uczelni. Jego zdaniem, dotychczas obowiązujący jest nieefektywny i promuje masowy charakter edukacji, a nie jej jakość. Zwrócił uwagę, że obecnie finansowanie uczelni zależne jest od ilości studentów.
Tymczasem, jego zdaniem, praca uczelni powinna opierać się na niewielkich grupach badawczych. Ich motorem powinna być innowacyjność oraz zdolność do pozyskiwania grantów,
Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel oświadczył, że jego resort dba o poprawę sytuacji wsi. Podczas oficjalnego podsumowania roku pracy rządu Beaty Szydło, minister Jurgiel powiedział, że poprzednie rządy lekceważyły problemy wsi. Podkreślił, że najważniejsze jest dla niego zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego i obrona interesów rolników. Krzysztof Jurgiel przypomniał o wejściu w życie ustawy o handlu ziemią, która zlikwidowała takie zjawiska, jak kupowanie ziemi przez podstawione osoby
Minister podkreślił, że rząd dba o rozwój wsi. Służy temu Pakt na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Rząd zamierza zawrzeć społeczne porozumienie w celu realizacji tego paktu. Krzysztof Jurgiel dodał, że rząd interweniuje na rynku mięsa i mleka, wspiera też ubezpieczenia rolników.
Szef resortu rolnictwa podkreślił, że rolnicy powinni mieć silniejszą pozycję w umowach z wielkimi sieciami handlowymi. Dodał, że rząd przygotowuje program wspierania polskich produktów żywnościowych.
Wprowadzenie bezpłatnych leków dla seniorów, powstrzymanie komercjalizacji szpitali oraz zapewnienie powszechnego dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej – to niektóre z osiągnięć po pierwszym roku pracy ministra zdrowia.
Konstanty Radziwiłł podkreślił, że kierowany przez niego resort konsekwentnie realizuje obietnice złożone, zarówno w kampanii wyborczej, jak i w expose premier Beaty Szydło. Jedną z najważniejszych jest program 75 plus, z którego skorzystało już milion 100 tysięcy osób i wydano ponad 4 mln opakowań bezpłatnych leków. Natomiast w przyszłym roku wydatki seniorów na leki refundowane zmniejszą się o 65 procent, to jest o 564 mln złotych.
Minister Radziwiłł jako sukces wymienił również zatrzymanie komercjalizacji szpitali. Podkreślił, że nie ma zgody na prywatyzację publicznej służby zdrowia. Do osiągnięć zaliczył też zapewnienie powszechnego dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej każdemu pacjentowi, także osobom nieubezpieczonym.
Konstanty Radziwiłł przypomniał, że tak, jak mówiła pani premier przyszły rok będzie rokiem dużych zmian w służbie zdrowia, szczególnie podstawowej opiece zdrowotnej. Zapowiedział, że od stycznia zostanie wprowadzone bezpłatne szczepienie dzieci przeciw pneumokokom. Zostaną usystematyzowane wynagrodzenia pracowników służby zdrowia i wprowadzona jak – to ujął – rozsądna polityka lekowa. Natomiast od 1. stycznia 2018 roku zniknie Narodowy Fundusz Zdrowia i powstanie Urząd Zdrowia Publicznego. Wtedy rozpocznie funkcjonowanie nowa Narodowa Służba Zdrowia – zakończył minister.
Przywrócone posterunki policji, modernizacja służb mundurowych oraz obniżenie uposażeń dla byłych funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa PRL. Minister Spraw Wewnętrznych Mariusz Błaszczak podsumował rok swojej pracy. Jego zdaniem, jednym z największych osiągnięć podległego mu resortu jest lepszy dostęp mieszkańców do dzielnicowych.
Zaznaczył, że po przeprowadzonych niedawno zmianach mają oni teraz mniej pracy urzędowej. Dzięki temu mają więcej czasu na współpracę z mieszkańcami. Ci mają lepszy dostęp do policjantów dzięki przywracaniu zlikwidowanych za poprzednich rządów komisariatów.
Szef MSW dodał, że kontakt z dzielnicowymi jest łatwiejszy dzięki specjalnej aplikacji, która wyszukuje numery telefonów do funkcjonariuszy. Mariusz Błaszczak podkreślił, że przez rok udało się stworzyć ustawę o modernizacji służb mundurowych. Szef MSW zaznaczył, że przywróci ona godność polskiej policji. Minister przypomniał, że składa się ona z trzech filarów – modernizacji sprzętu, przywracania komisariatów oraz podwyższania uposażeń.
Wśród dokonań ministerstwa Mariusz Błaszczak wymienił także wprowadzenie nowej polityki migracyjnej, programy profilaktyczne policji oraz stworzenie ustawy antyterrorystycznej, której efektem jest między innymi zmniejszenie liczby alarmów bombowych.
To był czas odbudowy polskiej armii i czas wzmacniania obronności kraju – powiedział minister Antoni Macierewicz, zabierając głos w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Szef MON mówił, że głównymi zadaniami, jakimi zajmował się przez rok urzędowania, były: budowa i umacnianie sojuszy międzynarodowych, wzmocnienie rodzimego przemysłu obronnego oraz pogłębianie patriotyzmu i świadomości narodowej.
Minister Antoni Macierewicz jako sukces wymienił między innymi umowy modernizacyjne. które pozwalają zmienić wojsko w armię wyposażoną w nowoczesny sprzęt. Jako przykłady podał zakup pocisków JASSM do samolotów F-16, które są zdolne do zwalczania celów oddalonych o blisko tysiąc kilometrów, a także realizację umów na armatohaubice Regina i Krab oraz na rakiety przeciwlotnicze Piorun i uruchomienie projektu moździerza samobieżnego Krab, do którego jeszcze do niedawna nie było amunicji, a które będzie teraz produkowana w polskich zakładach zbrojeniowych.
Jako sukces o wymiarze historycznym minister obrony wymienił organizację szczytu NATO w Warszawie. Antoni Macierewicz przypomniał, że dla naszego kraju ustalenia szczytu są bardzo ważne i przekładają się bezpośrednio na bezpieczeństwo Polski. Szef MON podkreślił, że podjęto decyzję o stacjonowaniu w naszym kraju blisko 6 tysięcy żołnierzy sojuszniczych armii oraz wojsk USA. W styczniu przyszłego roku rozpocznie się proces rozmieszczania poszczególnych pododdziałów na terenie Polski.
Według szefa MON ważnym elementem wzmocnienia obronności i siły polskiej armii jest rozbudowa tak zwanych cyber-wojsk. Minister podkreślił, że przywódcy państw NATO uznali, iż problem ochrony przestrzeni wirtualnej jest jednym z priorytetów na najbliższe lata. Dlatego też – jak powiedział Antoni Macierewicz – resort w tym i przyszłym roku na rozbudowę cyber-wojsk przeznaczy miliard złotych.
Jako jedno z ważniejszych osiągnięć minister wymienił ustawę o powołaniu Wojsk Obrony Terytorialnej. Przyznał, że to istotny element rozwoju polskiej armii. Szef MON poinformował, że działa już dowództwo nowej formacji, a pierwsze trzy brygady zaczną działać do końca roku na Podlasiu, Lubelszczyźnie i na Podkarpaciu. Będą liczyły 3,5 tysiąca żołnierzy i oficerów, a w 2019 roku Wojska Obrony terytorialnej będą miały 52 tysiące mundurowych.
Wśród swoich osiągnięć minister Antoni Macierewicz wymienił również zniesienie 12-letniej służby w korpusie szeregowych zawodowych, likwidację limitów na kursach oficerskich oraz limitów ilościowych na awanse.
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zaznaczył, że fundamentalną sprawą w zakresie realizacji polityki bezpieczeństwa państwa jest instytucja prokuratury. W Kancelarii Premiera podsumowano roku działalności rządu Prawa i Sprawiedliwości. Minister Ziobro powiedział, że rząd Platformy Obywatelskiej poprzez zmianę miejsca w strukturze państwa doprowadził do anarchizacji działań prokuratury.
Zbigniew Ziobro podkreślił, że zadaniem rządu PiS było zrealizowanie zobowiązań wyborczych i przywrócenie sprawności działania prokuratury. Minister Ziobro powiedział, że jego resort wywiązał się z tych zobowiązań. Według ministra, prokuratura jest już narzędziem realizacji polityki bezpieczeństwa państwa i przywracania praworządności w wielu obszarach.
Jako przykłady skutecznego działania prokuratury minister Ziobro podał wszczęcie śledztw w sprawie tak zwanej dzikiej reprywatyzacji i zwrotów warszawskich gruntów zabranych prywatnym właścicielom dekretem Bieruta. Minister powiedział też, że jest prowadzone szczególnie ważne w tym kontekście śledztwo – w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej, działaczki na rzecz praw lokatorów. Innym ważnym przykładem działalności prokuratury jest walka z wyłudzeniami podatku VAT. Tego typu przestępstwa – jak powiedział Zbigniew Ziobro – przynoszą państwu straty około 60 miliardów złotych.
Rozwój obywatelskiego uczestnictwa w kulturze, rozwój wolności artystycznej i pluralizmu twórczego, promocja kultury polskiej za granicą – to niektóre z celów polskiej polityki kulturalnej, które przedstawił wicepremier Piotr Gliński podczas podsumowania 12 miesięcy pracy rządu premier Beaty Szydło. Piotr Gliński powiedział, że dziesięć celów polskiej polityki kulturalnej wytyczono ze świadomością, jaką misję pełni ona dla przyszłości kraju i dla kondycji polskiej tkanki społecznej.
Wyjaśnił, że istotą misji kierowanego przez niego resortu jest zapewnienie ochrony dziedzictwa narodowego i rozwój polskiej kultury jako podstawowego składnika polskiej tożsamości i wspólnoty politycznej. „Chcemy tę misję realizować wraz z obywatelami Rzeczpospolitej, ze środowiskami twórczymi i naukowymi, z organizacjami pozarządowymi, z kościołami, ze związkami wyznaniowymi, ale także z odpowiedzialną opozycją polityczną” – mówił minister Piotr Gliński.
Wśród celów stojących przed ministerstwem kultury i dziedzictwa narodowego wicepremier wymienił stabilizację środowiska i instytucji kultury. Chodzi o – jak się wyraził – „zrównoważenie dostępu do kultury w wymiarze społecznym i przestrzennym”, a także o rozwój kompetencji kulturalnych społeczeństwa polskiego, umacnianie polskiej wspólnoty politycznej poprzez kulturę pamięci i tożsamości narodowej oraz o wzbogacenie kultury popularnej elementami kultury wysokiej.
Piotr Gliński podkreślił, że zależy mu, aby dominująca kultura masowa była kulturą na jak najwyższym poziomie. Przypomniał przy tym, że każdy Polak, każdy obywatel, ma prawo do polskiej kultury.
Wicepremier Piotr Gliński zapowiedział, że rząd planuje rozbudować sieć muzeów. Średnia liczba tych placówek w Polsce na jedną osobę jest mniejsza, niż w innych krajach europejskich – dodał.
Szefowa kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa oceniła rok działalności rządu przez pryzmat przeprowadzenia Światowych Dni Młodzieży. „Daliśmy radę, to był dobry rok” – powiedziała minister Kempa, zabierając głos na specjalnym posiedzeniu rządu.
Przyznała, że obejmując stanowisko szefowej kancelarii premiera nie miała świadomości, że zaniedbania dotyczące przygotowań do Światowych Dni Młodzieży są aż tak duże. Minister powiedziała, że nie było harmonogramów działań, planów zabezpieczenia imprezy oraz przetargów na zabezpieczenie niezbędnej infrastruktury.
Beata Kempa przypomniała, że odbywające się w dniach 26-31 lipca Światowe Dni Młodzieży wymagały olbrzymiego zaangażowania całego państwa. Szefowa kancelarii Prezesa Rady Ministrów pozytywnie oceniła współpracę z poszczególnymi resortami. Powiedziała, że spotkanie młodych pielgrzymów z całego świata, w którym uczestniczył papież Franciszek, było możliwe między innymi dzięki powołaniu specjalnego zespołu i grup roboczych. Odbyło się ponad 40 posiedzeń tego zespołu i jego grup roboczych. W czasie prac sprawdzano działanie służb na sytuacje kryzysowe, typowano potencjalne ryzykowne sytuacje i sprawdzano, jak poradzą sobie z nimi służby zaangażowane w organizację ŚDM.
Beata Kempa na koniec wystąpienia przedstawiła statystykę roku pracy premier Beaty Szydło. Od momentu zaprzysiężenia szefowa rządu przyjęła 50 delegacji zagranicznych, spotkała się z 16 premierami oraz przeprowadziła dwa razy szczyt szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej. W czasie swojego urzędowania była 14 razy za granicą. „Ten czas pokazał, że był to dobry rok, a kolejny będzie jeszcze lepszy” – zakończyła swoje przemówienie minister Beata Kempa.