Ponad 500 zdjęć jednej z najważniejszych ulic Kielc można obejrzeć w Wojewódzkim Domu Kultury. Otwarto tam wystawę „Ulica Henryka Sienkiewicza od początku”, dzięki której można prześledzić, jak popularny deptak zmieniał się na przestrzeni ponad 100 lat. Wystawę tworzą fotografie Janusza Buczkowskiego, Pawła Pierścińskiego, Augustyna Michała Kwasowskiego, Mieczysława Pasińskiego oraz pocztówki ze zbioru Krzysztofa Lorka.
Jak mówi Jarosław Machnicki, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach – termin otwarcia wystawy, czyli 11 listopada nie jest przypadkowy. – Pokazaliśmy zmieniającą się historię ulicy Sienkiewicza. Wystarczy prześledzić, jak ona nazywała się do 1918 roku: i Pocztowa, w pewnym odcinku, i Konstantyna, i Franciszka Józefa, i Kolejowa. Wiele zmian, które pokazują naszą trudną historię – mówi Jarosław Machnicki.
Wystawę podzieloną na kilka części można było wcześniej oglądać w Ośrodku Kultury „Ziemowit” w Kielcach. Pomysłodawcą wystawy jest Mieczysław Pasiński, kurator w galerii M „Ziemowita”. – Dotarłem do starych zdjęć z lat 70. – swoistej dokumentacji ulicy Sienkiewicza, dom po domu. I postanowiłem, że zrobię wystawę. Najstarsze zdjęcia, które można zobaczyć w Wojewódzkim Domu Kultury są z lat 1903-1905. Ale wiadomo, że domy powstawały tu już dużo wcześniej. Choć od ulicy Paderewskiego do dworca PKP nie było żadnych. Tylko pola. To widać fajnie na tych zdjęciach – opowiada Mieczysław Pasiński.
Wystawę „Ulica Henryka Sienkiewicza od początku” będzie można oglądać w Wojewódzkim Domu Kultury do końca listopada.