Wiślica chce ponownie zostać miastem. Jak powiedział wójt Stanisław Krzak to miejsce bardzo ważne dla tożsamości i dziedzictwa kulturowego naszego kraju dlatego przy okazji prac związanych z przekazaniem muzeum regionalnego i powstaniem filii Muzeum Narodowego pojawił się pomysł odzyskania utraconych praw miejskich.
Zdaniem wójta z jednej strony byłoby to docenienie znaczenia miejscowości dla naszej historii i przywrócenie części dawnej świetności, a z drugiej pewien element promocyjny, który pomógłby przyciągnąć turystów czy wczasowiczów i być atutem przy pozyskiwaniu pieniędzy unijnych np. na ratowanie i eksponowanie wiślickich zabytków.
Wójt zapowiedział na naszej antenie, że gmina jest w stanie zainwestować około 10 mln złotych w budowę infrastruktury, która poprawiłaby atrakcyjność miasteczka. Zapewnia jednocześnie, że przywrócenie praw miejskich nie spowoduje wzrostu podatków, czego obawiają się mieszkańcy. Nie będzie też konieczności wymiany dokumentów, a nauczyciele nie stracą tzw. dodatków wiejskich.
Stanisław Krzak ma nadzieję, że wszystkie podejmowane teraz inicjatywy spowodują, że Wiślica stanie się miejscem stałych wycieczek turystów i kuracjuszy z Buska lub Solca. Ich regularne pojawianie się zachęci także mieszkańców do podejmowania własnych inicjatyw związanych z ruchem turystycznym np. otwierania bazy gastronomicznej czy hotelowej.
Radni już podjęli uchwałę o rozpoczęciu procedur związanych z uzyskaniem praw miejskich. Od poniedziałku prowadzone będą w tej sprawie konsultacje społeczne, tak by na początku przyszłego roku złożyć wniosek do wojewody. Po zaopiniowaniu, zostanie on przekazany do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Miejscowość, która chce być miastem, powinna spełniać kilka warunków. Jednym z nich jest charakterystyczny dla miasta układ przestrzenno- architektoniczny. Zabudowa powinna być zwarta, w miejscowości powinna być kanalizacja, wodociągi i chodniki. Ważnym argumentem jest także przeszłość miejscowości i to czy kiedyś posiadała prawa miejskie. Powinna także posiadać powyżej 2 tysięcy mieszkańców, z których 2/3 nie powinno zajmować się rolnictwem.
Obecnie w Wiślicy mieszka około 600 osób. Miejscowość otrzymała prawa miejskie w 14 wieku od króla Władysława Łokietka. Utraciła je po powstaniu styczniowym w 1869 roku.
O przywrócenie praw miejskich w województwie świętokrzyskim ubiegają się też Radoszyce. Pozytywną decyzję w tej sprawie otrzymała już Morawica, która będzie miastem od stycznia 2017 roku, stanowiąc 33. miasto w regionie.
Posłuchaj Rozmowy Dnia: