Koniec października i początek listopada to czas, kiedy dużo uwagi poświęcamy grobom naszych zmarłych. Okazuje się, że ślady rytuałów pogrzebowych sprzed tysięcy lat odnaleźć można w naszych współczesnych zwyczajach. Na przykład od tysięcy lat zmarłych do grobu składano bogato ubranych.
Jak mówi doktor Andrzej Przychodni główny specjalista do spraw zabytków archeologicznych w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Kielcach, na terenie województwa świętokrzyskiego znaleziono liczne groby z czasów przedchrześcijańskich. Do najciekawszych odkryć należą tak zwane megaksylony znalezione w Słonowicach, pod Kazimierzą Wielką. – Grobowce, które nazywamy ogólnie kujawskimi mają od kilkudziesięciu do ponad stu metrów. Są wypełniane ziemią i kamieniami i tworzą coś w rodzaju kurhanu, tylko wydłużonego – informuje dr Andrzej Przychodni.
Grobowce w Słonowicach pochodzą sprzed ponad 5 tysięcy lat. Mają komorę centralną, przeznaczoną najprawdopodobniej dla kogoś ważnego dla społeczności. Poza komorą, ale na obszarze grobowca chowano również inne osoby. Jak dodaje doktor Andrzej Przychodni wielu rzeczy archeolodzy muszą się domyślać na podstawie tego, co uda się znaleźć w grobowcu.
– Można się też zastanawiać nad funkcją niektórych grobów, na przykład grobów dzieci wkopywanych pod podłogi domów. Czy miało to w jakiś sposób związać z domem duszę dziecka, które nie dożyło dorosłości -mówi naukowiec.
Ofiary z ludzi najprawdopodobniej nie były niczym niezwykłym dla naszych pradawnych przodków. Grobowiec sprzed około 5 tysięcy lat, do którego złożono kilkanaście osób, w tym dzieci, zabitych wcześniej ciosem w głowę znaleziono w Koszycach w województwie małopolskim. Nie wiadomo czy zabiło ich wrogie plemię, czy też społeczność, w której żyli, zdecydowała się ich złożyć w ofierze.