Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji inauguruje kampanię społeczną „Czad i ogień, obudź czujność”. Jak powiedziała wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek jej celem jest przypomnienie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa przeciwpożarowego i uświadomienie jak największej grupie osób zagrożenia związanego z użytkowaniem urządzeń grzewczych.
W ubiegłym roku w całym kraju w pożarach i po zatruciu czadem zginęło ponad 550 osób. Do szpitali trafiło ponad 7 tysięcy poszkodowanych. Te dane są porażające i powinniśmy zrobić wszystko, aby odwrócić tragiczne statystyki – mówi wojewoda. Jedną z przyczyn wypadków jest to, że w domu czujemy się bardzo bezpiecznie i nie zwracamy uwagi na stan naszego piecyka, czy przewodów wentylacyjnych. Ich wady mogą potem prowadzić do wypadków.
Społeczna kampania ma obudzić wyobraźnie i pogłębić wiedzę na ten temat. Także strażacy zwracają uwagę, że fundamentalną rzeczą przy korzystaniu z urządzeń grzewczych jest sprawna instalacja kominowa i wentylacyjna.
Jak mówi Paweł Ksel z Komedy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej problemem wielu mieszkań są bardzo szczelne ona i drzwi. To zaburza właściwą cyrkulację powietrza. Do tego dochodzą problemy z zatkanymi kanałami wentylacyjnymi. Ich sprawność można sprawdzić przytykając kartkę papieru do kratki wentylacyjnej. Jeżeli powietrze wypycha ją do pomieszczenia, to znak, że system cyrkulacji nie działa prawidłowo. Gdy w takim pomieszczeniu używany piecyka może dojść do zatrucia tlenkiem węgla. Jako gaz bezwonny jest trudny do wykrycia przez domowników. Jedyną skuteczną metodą jest instalacja czujników czadu, które informują o możliwym zagrożeniu. Takie czujniki bezpłatnie rozdaje od m. in. samorząd Kielc.
W ciągu 5 lat w naszym regionie odnotowano 20 przypadków śmiertelnego zatrucia czadem a ponad 175 osób trafiło do szpitali.
Posłuchaj Rozmowy Dnia:
Posłuchaj spotu reklamowego MSWiA