Kielecka Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej i współpracujące z nią placówki zainaugurowały projekt badawczy „Dzienniki, wspomnienia, pamiętniki, listy”. Jego celem jest odszukanie, opracowanie i wydanie publikacji opartej na prywatnych wspomnieniach różnych osób, odnoszących się do historii regionu.
Pierwsza pod tytułem „Listy Rodziny Massalskich (1915-1920)” zawiera m. in. listy ojca i stryjów prof. Adama Massalskiego – historyka Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i zostanie wydana w przyszłym roku. Jak zaznaczył profesor – zawierają one niewiele informacji rodzinnych. Zdecydowanie więcej opisanych jest wydarzeń bieżących z tamtego okresu. Ukazują m. in. to, co działo się w kampanii II Brygady Legionów Polskich w Karpatach, Besarabii i na Wołyniu. Jest też kilka listów dotyczących obrony Lwowa oraz wojny polsko-bolszewickiej.
Publikacja z jednej strony może być ciekawym materiałem do kolejnych prac naukowych, a z drugiej rzucić nowe światło na historię regionu widzianą oczami mieszkańców – powiedziała Dorota Koczwańska-Kalita naczelnik kieleckiej delegatury IPN. Jak zaznaczyła – dzienniki, listy i pamiętniki, to zwykle zapis chwili, emocje, ale bardzo wiarygodne, ponieważ są związane z określonym miejscem w danej chwili.
W przyszłym roku wydana zostanie również publikacja „Dziennik „Staszka” Stanisława Wolffa, żołnierza Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”. W 2018 roku kolejne dwie: „Dokumenty do dziejów Legionów Polskich”, „Kronika parafii Imielno w latach 1914-1917 oraz „Tatuś Wasz jest w Rosji…Listy kieleckich Katyńczyków”.
Projekt oprócz IPN realizują: Muzeum Historii Kielc, Muzeum Narodowe w Kielcach, Biblioteka UJK, Instytut Historii UJK, Wojewódzka Biblioteka Publiczna oraz Archiwum Państwowe i Archiwum Diecezjalne w Kielcach.