Monstrancja z początku XVIII wieku, relikwiarz w kształcie głowy świętego Jana Chrzciciela i lampa wieczna z XVII wieku to przykłady kosztowności pochodzących z kościoła w Skalbmierzu w powiecie kazimierskim, które zostały zbadane przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Badacze podkreślają, że tamtejsze zabytki są bezcennym źródłem dziejów złotnictwa, zwłaszcza krakowskiego. Ich inwentaryzacja została wykonana z inicjatywy Andrzeja Betleja, dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie i profesora Instytutu Historii Sztuki UJ.
Jak tłumaczy ksiądz Marian Fatyga, proboszcz skalbmierskiej parafii, w kościele znajduje się kilka cennych przedmiotów, które mają unikatowy charakter. To m.in. relikwiarz w kształcie głowy świętego Jana Chrzciciela. Jest to piękny i bardzo rzadki przykład tego typu relikwiarzy, których w zbiorach europejskich zachowało się zaledwie kilka.
Ksiądz Marian Fatyga dodaje, że pielęgnowanie cennych zabytków i ich udostępnianie turystom i pielgrzymom jest bardzo ważne, bo są one częścią naszego dziedzictwa kulturowego.
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego planują wydanie monografii historyczno-artystycznej poświęconej zabytkom skalbmierskiej świątyni. Oprócz dzieł złotniczych zaprezentowane zostaną w niej obrazy, cenne szaty liturgiczne, a także cała gotycka architektura kościoła.