Koncert średniowiecznych „Pieśni Łysogórskich” odbył się w bazylice na Świętym Krzyżu. To jedne z najstarszych utworów w języku polskim. Rękopisy pięciu z nich znajdowały się w prowadzonej przez Benedyktynów Bibliotece Świętokrzyskiej. Muzykę do średniowiecznych pieśni napisał Michał Lorenc.
Główny akcent został położony na najbardziej rozpoznawalną pieśń pt. „Posłuchajcie, bracia miła”, znaną też jako „Lament świętokrzyski”. Pieśń jest uważana za najpiękniejszy utwór maryjny po „Bogurodzicy”. Superior klasztoru Oblatów na Świętym Krzyżu ojciec Zygfryd Wiecha podkreślił, że takimi wydarzeniami, jak sobotni koncert wracamy do dziedzictwa świętokrzyskiego. – 4 lata temu, Józef Skrzek dał nowe życie Kazaniom Świętokrzyskim, teraz Michał Lorenc daje nowe życie Pieśniom Łysogórskim.
Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek zwraca uwagę, że wydarzenie wpisuje się w 1050. rocznicę Chrztu Polski. – Chcemy podziękować tym koncertem za rocznicę, za rok miłosierdzia i za pobyt papieża Franciszka na naszej ziemi. Zależy nam na tym, aby Święty Krzyż wrócił do świetności – dodała wojewoda.
Jeden z inicjatorów opracowania muzycznego Pieśni Łysogórskich, Jan Tarnawski zapowiedział, że podjęte zostaną starania o nagranie kompozycji Michała Lorenca. Dodał, że w Seminarium Duchownym w Kielcach rozpoczęły się poszukiwania kolejnych utworów, które były związane z Ziemią Świętokrzyską.
Kodeks z pieśniami z opactwa na Świętym Krzyżu został odkryty w 1831 roku przez Łukasza Gołębiowskiego w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Utwory są znane tylko dzięki wykonanemu wówczas odpisowi, bo większość rękopisów została wywieziona do Petersburga, a te, które wróciły do Polski, zostały zniszczone podczas wojny.