Palenie papierosów przez młodzież w szkołach, to nierozwiązywalny problem – przyznają dyrektorzy kieleckich placówek. Wystarczy w czasie przerwy przejść obok dowolnego liceum, lub technikum, by zobaczyć uczniów w oparach dymu.
Jak mówi Aleksandra Szulc, dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych, próby przekonania młodzieży do rzucenia palenia przypominają walkę z wiatrakami. – Uczniowi, którego nauczyciel nakryje na paleniu grozi gorsza ocena z zachowania. Stosujemy też inne metody zniechęcania. Na przykład prace społeczne. Uczniowie przychodzą do szkoły po południu, lub w dni wolne i, na przykład malują sale – opowiada Aleksandra Szulc.
W szkole organizowane są profilaktyczne spotkania z lekarzami, zdarzało się nawet wezwać Straż Miejską, żeby ukarała uczniów palących na ulicy przed budynkiem. Mimo to, wielu młodych ludzi ciągle sięga po papierosa. Zdaniem Marii Kowalczyk, dyrektora Zespołu Szkół Plastycznych w Kielcach, świadomość młodzieży się zmienia i z roku na rok palących uczniów jest coraz mniej. Jednym z powodów jest coraz popularniejsza wśród młodzieży moda na zdrowy tryb życia.
Palenie papierosów prowadzi do nieodwracalnych zmian w płucach – przestrzega doktor Małgorzata Jędrzejczak, wojewódzki konsultant do spraw pulmonologii. – Płuca rozwijają się do 22-25 roku życia, w związku z tym rozpoczęcie palenia papierosów w wieku kilkunastu lat prowadzi do niedorozwoju płuc. Człowiek palący startuje z dużo gorszą wentylacją, niż ktoś kto nie pali – tłumaczy Małgorzata Jędrzejczak.
Wszelkiego rodzaju akcje profilaktyczne dotyczące rzucania palenia wspiera Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty. Jak mówi wicekurator Renata Rabczyńska, na stronie kuratorium, można znaleźć informacje dotyczące na przykład szkoleń na temat skutecznych metod rzucenia palenia.