Bogata tradycja, połączona z nowoczesnością- to domeny I Liceum imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Szkoła utworzona w 1727 r., przez lata wyrobiła sobie renomę, kształcąc rzesze wybitnych naukowców. Zdaniem Waldemara Pukalskiego dyrektora liceum, wspominanie absolwentów jest bardzo istotne, aby podtrzymywać ducha placówki. Na lekcjach wychowawczych, młodzież będzie poznawać ich historie. Wykłady będą prowadzić inni wychowankowie liceum, jak chociażby profesor Adam Massalski. Uczniowie odwiedzą też cmentarze i zapalą znicze na nagrobkach zmarłych.
Zdaniem dyrektora, pedagodzy starają się wprowadzać innowacyjne formy nauczania. W planach jest budowa sieci WiFi w placówce. Waldemar Pukalski chciałby, aby w każdej klasie znajdowały się też stanowiska komputerowe dla uczniów. Natomiast już teraz, młodzi ludzie mogą brać udział w zajęciach pozalekcyjnych z programowania.
I Liceum Ogólnokształcące pierwotnie mieściło się obok Seminarium duchownego przy ulicy Jana Pawła II. Imię Stefana Żeromskiego szkoła otrzymała w 1934 r., na wniosek uczniów oraz nauczycieli. Absolwentami szkoły byli miedzy innymi historyk- Teodor Wierzbicki, arcybiskup Jan Cieplak, dowódca partyzancki Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich Marian Sołtysiak pseudonim Barabasz, wybitni pisarze: Gustaw Herling Grudziński, Bolesław Prus oraz oczywiście patron szkoły Stefan Żeromski. Zdaniem dyrektora Waldemara Pukalskiego to właśnie wielkie postacie stworzyły ducha placówki, która uznawana jest za jedną z najbardziej elitarnych szkół średnich w Kielcach.