Uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej odbyły się w Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie. Placówka jest najstarszą szkołą średnią w Polsce. Powstała w 1551 roku. Powiatowe uroczystości w Pińczowie uświetnili wicewojewoda świętokrzyski Andrzej Bętkowski i świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik.
Kurator mówił w swoim wystąpieniu o konieczności i słuszności reform, zaplanowanych w szkolnictwie przez ministerstwo edukacji, planujące między innymi likwidację gimnazjów oraz utworzenie czteroletnich liceów i pięcioletnich techników.
Jak tłumaczy wicewojewoda świętokrzyski, Andrzej Bętkowski, reformy są konieczne. – Te zmiany były potrzebne polskiej oświacie. Mam nadzieję, że zostaną wprowadzone sprawnie bez konfliktów, napięć i demonstracji na ulicach. Myślę, że te zmiany przyczynią się do postępu w polskiej oświacie, na który oczekuję – powiedział. Wicewojewoda dodał, że każde zmiany powodują pewne obawy, ale, jak podkreślił, nauczyciele nie powinni się ich obawiać. Liczba dzieci nie zmniejszy się w najbliższym czasie, więc będzie kogo uczyć – zaznaczył.
Wicewojewoda powiedział, że jego wizyta w pińczowskim liceum na powiatowych obchodach Dnia Edukacji Narodowej miała w symboliczny sposób podkreślić przeszłe i obecne zasługi tej placówki. – Tradycje tej szkoły sięgające XVI wieku, kiedy była zakładana i obecne wyniki tej placówki świadczą o tym, że oświata pińczowska, a tym samym świętokrzyska jest bardzo dobrze realizowana i uczniowie o tym swoimi wynikami zaświadczają. Dlatego w przededniu Święta Edukacji Narodowej jestem w Pińczowie i chcę tu podziękować całemu środowisku i pedagogom, i rodzicom, i uczniom za ich starania – podkreślił.
Dyrektor pińczowskiego liceum, Anna Golik tłumaczy, że kierowana przez nią placówka może pochwalić się dobrymi wynikami. – Zdawalność matury jest u nas na poziomie 97-100%. Gdy porównujemy wyniki innych, znamienitych liceów – nie ma takiej zdawalności. To wszystko zasługa grona pedagogicznego, poszczególnych nauczycieli i ich wkładu pracy – uważa dyrektor. Dodaje, że społeczeństwo powiatu obdarzyło szkołę dużym zaufaniem. – Rodzice powierzyli nam to, co mają w życiu najważniejszego i najcenniejszego, czyli swoje dzieci i ich edukację – podkreśliła Anna Golik.
W pińczowskim liceum uczy się 256 uczniów, których uczy 25 pedagogów.