30 osób zarejestrowanych w Ośrodku Dawców Szpiku Kostnego w Kielcach zostało dawcami komórek macierzystych i dzięki temu uratowało życie innym osobom. Biorcami byli pacjenci z kraju i zza granicy, m.in. z Anglii, Szwecji, Bułgarii i Niemiec.
– Honorowym dawcą szpiku kostnego może być każda zdrowa i pełnoletnia osoba do 50. roku życia, która nie przechodziła choroby zakaźnej – przypomina Lidia Stalmasińska – kierownik działu marketingu i sprawozdawczości z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, przy którym działa Ośrodek Dawców Szpiku. Dodatkowo ważne jest, by decyzja o przystąpieniu do rejestru potencjalnych dawców szpiku była w pełni przemyślana.
Osoba, która zakwalifikowała się do oddania swoich komórek macierzystych, poddawana jest badaniom. Dopiero gdy lekarz stwierdzi, że procedura nie zaszkodzi ani dawcy, ani biorcy pobierany jest szpik – wyjaśnia Zdzisława Sitarz-Żelazna, zastępca dyrektora ds. medycznych w Centrum. Jak dodaje, są dwa sposoby pobrania szpiku od dawcy. Jedna z nich, stosowana coraz rzadziej, polega na pobraniu przy znieczuleniu, komórek macierzystych z talerza kości biodrowej. Natomiast obecnie, częściej pobiera się szpik, przy pomocy separatora, z krwi obwodowej. Taki zabieg trwa od 3 do 4 godzin i jest bezbolesny.
Osoby, które chcą pomóc oczekującym na przeszczep komórek macierzystych, mogą w dni powszednie zarejestrować się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach. Ośrodek Dawców Szpiku Kostnego obejmuje swoim działaniem poza regionem świętokrzyskim także województwa podkarpackie, małopolskie, łódzkie i teren dawnego województwa radomskiego.