W Chmielniku 2. dzień konferencji naukowej ph. „Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat”. Nawiązuje ono do Talmudu babilońskiego i przesłania jerozolimskiego Instytutu Jad Vaschem, przyznającego odznaczenia „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” osobom, które podczas II wojny światowej ratowały Żydów.
Gośćmi wydarzenia są księża, historycy, muzealnicy i archiwiści z Kielc, Sandomierza, Katowic i Lublina. Podczas konferencji pojawił się termin „Niesprawiedliwi”, a mówiła o tym w swoim wykładzie Ewa Kołomańska z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, podkreślając, iż nadanie tytułu „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” to trudna droga. Żeby otrzymać ten tytuł, trzeba wiedzieć kto i kogo ratował, w jakich okolicznościach i trzeba mieć zeznanie żydowskiego świadka, co jest bardzo trudno uzyskać. Są osoby, które nigdy tego tytułu nie dostaną, np. księża katoliccy. Osoby te mają wpisaną swoją pomoc i miłosierdzie w swoje powołanie- dodała.
Wśród 26 119 osób wyróżnionych tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” na całym świecie najwięcej jest Polaków, bo 6 tysięcy 620. Mimo to nadal pozostaje wielu „niesprawiedliwych” – twierdzi Ewa Kołomańska.
Zorganizowana w Chmielniku konferencja to efekt realizacji zadania publicznego – konkursu pn. „Wsparcie wymiaru samorządowego i obywatelskiego polskiej polityki zagranicznej 2016″, którego celem jest ukazanie wkładu Polaków w ratowanie Żydów w okresie niemieckiej okupacji Polski podczas II wojny światowej. Organizatorami 2-dniowej konferencji są władze Chmielnika i Ośrodek Edukacyjno – Muzealny „Świętokrzyski Sztetl”. A jutro w Chmielniku rozpoczną się 2-dniowe V Spotkania z Kinem o Żydowskich Wątkach im. Andrzeja Koziei.