Młodzież z Budapesztu odwiedzi Kielce, by razem ze swoimi polskimi rówieśnikami poznawać historię Polski i Węgier. Spotkanie, którego współorganizatorem jest Urząd Miasta w głównej mierze będzie dotyczyć wydarzeń z roku 1956.
60 lat temu w Poznaniu społeczeństwo rozpoczęło strajki przeciwko decyzjom podejmowanym przez ówczesne władze. Protesty przerodziły się w uliczne manifestacje, krwawo stłumione przez siły bezpieczeństwa i wojsko. Zryw w Polsce obudził nadzieje opozycji węgierskiej, która liczyła na uwolnienie się spod sowieckiej dominacji. Mimo, że oba wydarzenia zostały krwawo stłumione, to stały się symbolem solidarności Polaków i Węgrów w walce z komunistyczną władzą.
Jak informuje Karol Gadowski z kieleckiego magistratu – młodzież odwiedzi między innymi Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Będzie to nietypowa wizyta, ponieważ uczniowie będą mogli spotkać się z bohaterami Poznańskiego Czerwca 1956 roku. To okazja do rozmowy z uczestnikami tamtych wydarzeń i poznania ich relacji oraz opowieści o represjach, jakie ich potem spotkały.
Kielce odwiedzi także oficjalna delegacja z partnerskiego samorządu Budapesztu.
W czwartek 6 października w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 odbędzie się konferencja pt. „Rok 1956 w Polsce i na Węgrzech”. Uczestniczyć w niej będzie m. in. Ákos Engelmayer były ambasador Republiki Węgierskiej w Polsce.