Politechnika Świętokrzyska uroczyście zainaugurowała dziś rok akademicki. W roli rektora po raz trzeci w historii przywitał gości profesor Wiesław Trąmpczyński.
Jak mówił, powrót po 8 latach przerwy na stanowisko rektora to dla niego powód dużej satysfakcji, ale też ogromna odpowiedzialność. Rektor nie ukrywa, że przed politechniką dużo wyzwań. Uczelnia ma o 300 studentów mniej niż rok temu.
Poza tym wicepremier Jarosław Gowin zapowiada duże zmiany w finansowaniu uczelni, więcej pieniędzy mają dostawać szkoły wyższe, które odnoszą sukcesy naukowe. Jednak rektor Wiesław Trąmpczyński z optymizmem patrzy w przyszłość.
Jestem przekonany, że nasze laboratoria zaczną tętnić życiem, że nawiążemy lepszą współpracę z przemysłem, że wykorzystamy możliwości do innowacji mówi rektor.
W przemówieniu inauguracyjnym nawiązał także do przemysłowych tradycji regionu. Przypomniał, że już w czasach prehistorycznych wydobywano tu krzemień, a w starożytności wytapiano żelazo. 200 lat temu w Kielcach z inicjatywy Stanisława Staszica powstała Akademiczno-Górnicza, pierwsza uczelnia techniczna w Polsce.
Jak mówił Politechnika Świętokrzyska oferuje dobre warunki kształcenia, mieszkania i uprawiania sportu. Podkreślał, że ogromna w tym zasługa profesora Stanisława Adamczaka, który przez osiem lat kierował uczelnią.
Studenci Politechniki, którzy w tym roku rozpoczną naukę na pierwszym roku nie ukrywają, że wybrali tę uczelnię, bowiem jej absolwenci są poszukiwani na rynku pracy. Potwierdza to Piotr Ludwinek, student IV roku informatyki, który studiując pracuje zawodowo. „Gdy zaczynałem studiować informatykę, nie byłem pewien że to jest odpowiadająca mi droga życiowa. Jednak po trzech latach jestem pewien, że był to dobry wybór. Moja praca inżynierska była dość specyficzna, bowiem robiłem aplikację na Światowe Dni Młodzieży. Dobrze się sprawdziła, ludzie sami zaczęli do mnie dzwonić z propozycjami pracy opowiada Piotr Ludwinek.
Profesor Wiesław Trąmpczyński zapowiada, że w przyszłości politechnika stanie się bardziej atrakcyjna również dla studentów zagranicznych. Od przyszłego roku akademickiego każdy wydział ma uruchomić jeden kierunek studiów w języku angielskim.