Pacjenci narzekają, że niektórzy lekarze podstawowej opieki zdrowotnej nie chcą wypisywać recept na darmowe leki dla seniorów. Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Kielcach Paweł Barucha wyjaśnia, że zgodnie z ustawą, za lekarza POZ uważany jest specjalista medycyny rodzinnej lub lekarz, który odbywa szkolenie specjalizacyjne w tej dziedzinie.
To oni mają prawo do wypisywania darmowych recept. Uprawnienia takie ma też pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej oraz lekarz wypisujący receptę dla siebie lub dla członków swojej rodziny.
Natomiast recept dla seniorów nie mogą wystawiać lekarze specjaliści w szpitalu. Mogą oni zapisać pacjentowi nazwę leku na kartce i wówczas chory musi udać się z nią do lekarza POZ, który ma stosowne uprawniania. Paweł Barucha przyznaje, że nawet sami lekarze nie do końca zorientowani są w nowych przepisach. Jak mówi, wielu medyków dzwoni do izby lekarskiej i dopytuje, czy mogą wypisywać recepty na bezpłatne leki.
Na razie w ministerialnym wykazie zamieszczonych jest 1129 darmowych medykamentów. Resort zdrowia zapowiada, że będzie go aktualizował co dwa miesiące. Bezpłatnym dostępem objęte są leki stosowane w leczeniu chorób przewlekłych, takich jak np. choroby serca i układu krążenia, astma, cukrzyca, choroba Parkinsona, czy osteoporoza.