W Kielcach – ramach Europejskich Dni Dziedzictwa – odbył się spacer edukacyjny zorganizowany przez Muzeum Historii Kielc. Uczestnicy mogli poznać historię kieleckiego getta, ale też zwiedzić wnętrza byłej kieleckiej synagogi, która w latach okupacji została przez Niemców zamieniona na więzienie i skład zrabowanego mienia.
Leszek Dziedzic z Muzeum Historii Kielc, który prowadził spacer uważa, że historia getta jest na ogół dość słabo znana. Spacer był bardzo dobrym pomysłem, bo – jak powiedział – przyszły osoby autentycznie zainteresowane tym tematem. Z kolei dla jednego z uczestników Mariusza Dekiela, spacer był powrotem do korzeni i pomógł wzbogacić wiedzę. – Nie wiedziałem, że przy ulicy Stefana Okrzei są pozostałości dawnej kolejki wąskotorowej. Odwiedziłem miejsca, w których mieszkałem. Interesuję się tematyką getta, a spacer pomógł mi uporządkować wiedzę – powiedział Mariusz Dekiel.
Granice kieleckiego getta z czasów II wojny światowej wyznaczały dzisiejsze ulice Piotrkowska, Zagnańska, Warszawska oraz kielecki Rynek. Getto zostało zlikwidowane przez Niemców w 1942 roku. Mieszkało w nim 27 tysięcy Żydów.