O szkodliwości zażywania dopalaczy mówili dziś specjaliści podczas imprezy profilaktycznej w Ostrowcu Świętokrzyskim. W czasie spotkania czynne były punkty konsultacyjne, w których można było uzyskać informacje na temat szkodliwości dopalaczy oraz tego, gdzie szukać pomocy w przypadku uzależnienia od nich.
Jak informuje konsultant ostrowieckiego Punktu Konsultacyjnego dla Osób Uzależnionych Łukasz Niewczas, skala uzależnień jest bardzo duża. Potwierdza to liczba osób, które korzystają z porad. Najmłodszą osobą, która przyszła po pomoc był 13-latek, który zażywał dopalacze od kilku lat – dodaje Łukasz Niewczas.
Dzieci, które mają zainteresowania i spędzają wolny czas aktywnie, nie sięgają po substancje psychoaktywne. Rodzice powinni zwracać uwagę na zmiany w zachowaniu własnych dzieci. Jeśli nauka, z którą dotychczas nie było problemów, schodzi na dalszy plan, albo, jeśli młode osoby ciągle przesiadują przed komputerem lub przy telefonie to już mogą być sygnały ostrzegawcze – podkreśla Łukasz Niewczas.
Objawami czysto fizycznymi po zażyciu dopalaczy są m.in. przyśpieszenie lub spowolnienie akcji serca, podwyższona lub znacznie obniżona temperatura ciała, potliwość, splątanie, poszerzone źrenice oraz wysypka, która występuje po popularnym leku na kaszel (Acodin) i która często jest mylona z trądzikiem młodzieńczym.
Jak mówi członek Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Hanna Szczepanek, głównym zadaniem komisji jest profilaktyka uzależnień poprzez, między innymi, organizowanie tego typu imprez, gdzie młodzież może uzyskać porady i informacje na temat szkodliwości dopalaczy.
Jak informowaliśmy na kielecki SOR co miesiąc trafia kilkunastu pacjentów po zażyciu dopalaczy. Najwięcej takich przypadków jest w soboty i niedziele. Także z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach wynika, że coraz więcej osób zażywa dopalacze. W 2013 roku stacja odnotowała 12 zatruć tymi substancjami, rok później było ich 24, a w 2015 roku, substancjami psychoaktywnymi zatruło się ponad 100 osób.